Novinky z EUROPEA: analýzy, komentáře, pozvánky k diskusi

Národní konvent o EU: Strategická autonomie Evropské unie

Náš institut je odborným garantem Národního konventu o EU na téma Strategická autonomie Evropské unie, který se uskuteční v pátek 21. května v online formě.

Dopady Covid pandemie na demokracie zemí EU

Christian Kvorning Lassen z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM spolu s Janem Kovářem z Ústavu mezinárodních vztahů napsali komentář “Disastrous pandemic management puts the Czech Republic at a critical democratic juncture” pro publikaci EPIN Report, která se věnuje dopadu COVID pandemie na demokracie zemí EU.

EngagEU – Zapojse.eu

Projekt EngagEU (Zapojse.eu) si klade za cíl podpořit zapojení občanů do otázek zelené transformace a postpandemické obnovy Evropy tím, že vytváří prostor pro jejich aktivní participaci v otevřené diskuzi o klíčových otázkách pro Evropskou unii a Českou republiku. Skrze interaktivní webové prostředí nabízí široké veřejnosti možnost získání povědomí o Evropském parlamentu, jeho činnosti a aktuálních aktivitách, které mají dopad na každodenní život občanů.
Projekt je realizován Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM a s podporou Evropského parlamentu.

Info.cz: Otázka hranic na Balkáně

Výzkumná pracovnice Jana Juzová okomentovala pro Info.cz současnou situaci na Balkáně. V článku výzkumnice vysvětluje napjatou situaci, která byla zapříčiněna zveřejněním dvou non-paperů týkajících se možného přerozdělování území a změn hranic v oblasti západního Balkánu.

ČRo Plus: Balkánské non-papery navrhují řešení mnohaletých sporů. Slouží ale spíš nacionalistům, říká analytik

Naše výzkumná pracovnice Jana Juzová se vyjádřila pro ČRo Plus k balkánským non-paperům. Podle ní byl první non-paper mnohem radikálnější než ten druhý.

Balkan Insight: Kellnerova smrt: Začátek konce jedné éry

Výzkumný pracovník Vít Havelka okomentoval pro server Balkan Insight situaci týkající se zesnulého podnikatele Petra Kellnera. Článek představuje dopad tragického úmrtí na Kellnerovu skupinu PPF Group.

Talking Europe(um): Sedmnáct let od vstupu ČR do EU

Je tomu již 17 let, co Česko, spolu s dalšími 9 státy, vstoupilo do Evropské unie. Jak se ČR za dobu svého členství v Unii změnila? Proč máme u nás stále problémy s komunikací o fungování EU? A jaké příležitosti se pro ČR naskýtají do budoucna, například v rámci českého předsednictví v roce 2022? O tom diskutoval Žiga Faktor se Štěpánem Černým, ředitelem Odboru koordinace evropských politik na Úřadě vlády České republiky.

Café Evropa: Národní plán obnovy – pilíř restartu ekonomiky?

Zveme Vás na další debatu v rámci série Café Evropa, tentokrát na téma: “Národní plán obnovy – stěžejní pilíř restartu ekonomiky?”
Debatu organizuje Evropská komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz.
Hosty debaty budou:
• Silvana Jirotková, náměstkyně sekce hospodářské politiky a podnikání, Ministerstvo průmyslu a obchodu
• Danuše Nerudová, rektorka, Mendelova univerzita v Brně
• Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, EPP
• Pavlína Žáková, ekonomická poradkyně, Zastoupení Evropská komise v ČR
• Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny