Newsletter: Nový podcast Café Evropa: Klima – od polárního kruhu k Amazonii | Debaty o členství v Evropské unii

Během uplynulých 14 dnů se odborníci z Institutu EUROPEUM v médiích vyjadřovali k široké škále evropských témat. Například Kristína Chlebáková ve svém komentáři pro MF Dnes rozebírala budoucnost česko-slovenských diplomatických vztahů po zvolení Petra Pellegriniho prezidentem. Pustit si můžete také rozhovor Jonáše Syrovátky o ruském zájmu ovlivnit nadcházející evropské volby. Viktor Daněk a Vít Havelka se při svých analýzách zabývali migrací, zatímco Klára Votavová a Rebeka Hengalová komentovaly současnou situaci s Green Dealem.

Vyšel také třináctý díl našeho podcastu Café Evropa s názvem “Klima – od polárního kruhu k Amazonii”, který se zaměřil na ekologické aspekty výzkumu a na klimatické změny. V této epizodě mluví Viktor Daněk o změně klimatu od polárního kruhu až po Amazonii s Petrem Horkým, režisérem, polárníkem, spisovatelem, a také prvním Čechem, který byl jak na pólu severním, jižním i na pólu chladu na Sibiři. Více informací o podcastu naleznete níže v newsletteru.

Platforma Think Visegrad, která sdružuje think tanky z visegrádských zemí, včetně Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, nabízí osm stipendií pro odborníky z jiných než visegrádských zemí na období léto/podzim/zima 2024. Délka stipendií se pohybuje od 6 do 8 týdnů (na základě dohody s hostitelským institutem). Více informací najdete zde.

EUROPEUM o členství v Evropské unii

Ve dnech 10. a 11. dubna 2024 se v Praze konala dvoudenní konference s názvem “20 Years of Reuniting Europe’s East and West”, kterou pořádal Institut EUROPEUM ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí v rámci platformy Think Visegrad a projektu (Re)uniting the East and West: Reflections on the 2004 EU enlargement (REWEU) podpořených Mezinárodním visegrádským fondem a Evropskou komisí. Součástí programu byl i druhý ročník EU Enlargement Forum. Diskutovali jsme o vlivu členství v EU na země, které se připojily před rokem 2004 a během “Velkého rozšíření” v roce 2004, a také jsme rozebírali vyhlídky další evropské spolupráce a integrace.

V dubnu jsme také spolupořádali diskusi na Vysoké škole ekonomické, kde jsme probírali téma připravenosti Evropské unie na další rozšíření a aktuální výzvy, kterým čelí kandidátské státy. Bývalý irský premiér, Bertie Ahern, sdílel své zkušenosti z padesátiletého členství Irska v EU. Zástupkyně vedoucí úřadu a vedoucí politické sekce Zastoupené evropské komise v ČR, Eva Horelová, se zaměřila na současné geopolitické souvislosti a jejich vliv na budoucí rozšíření. Na záznam debaty se můžete podívat zde.

Café Evropa: #13 – Klima: od polárního kruhu k Amazonii

V nové epizodě našeho podcastu se zaměřujeme na ekologické aspekty výzkumu a klimatických změn. Sledujte nebo poslouchejte rozhovor s Petrem Horkým, režisérem a polárníkem, který spolu s českými vědci navštívil stanici Johanna Gregora Mendela v Antarktidě, kde se využívá 72 % energie ekologicky. Petr sdílí své zkušenosti s polárním životem a mluví o dopadech klimatických změn nejen tam, ale i v Amazonii nebo při pěstování vína v klášteře nedaleko Brixenu. Poslechněte si, jak můžeme ovlivnit budoucnost planety svými každodenními rozhodnutími a jakou roli při ochraně planety hrají evropské regulace.

Poslechněte si podcast zde