Vznikla iniciativa Posilujeme Česko

Výzva k  70. VÝROČÍ PODPISU DEKLARACE LIDSKÝCH PRÁV:  Dejte vědět, které neziskovky si vážíte

„Máte oblíbené neziskovky? Jak vám pomáhají? Napište o tom na sociálních sítích a připojte hashtag #PosilujemeČesko,  #Společně a #NoDayWithoutUs.“ To je výzva iniciativy POSILUJEME ČESKO, která zve ke sdílení konkrétních příběhů a postojů k neziskovému sektoru. Její protagonisté zároveň vybízejí: „ Oslavme společně práci neziskových organizací 10. prosince 2018, v den 70. výročí podpisu Deklarace lidských práv.“

Součástí iniciativy je videospot Mimořádné zprávy Posilujeme Česko, který od minulého týdne koluje po sociálních sítích. Ilustruje šíři činností, kterou neziskovky dělají. Zároveň ukazuje svět, jaký by byl bez neziskovek. Spot natočili režisér David Sís a moderátorka Jolana Voldánová. Video, které má již přes 200 tisíc zhlédnutí, vyvolalo na sociálních sítích vášnivou diskuzi.

Neziskovky jsou součástí našich každodenních životů, aniž si to vždy uvědomujeme. Jsou etablované, zkušené a často průkopnické. Na to chce upozornit iniciativa Posilujeme Česko, kterou založila a koordinuje Platforma rozvoje NNO a organizace Spiralis společně s 45 střešními a významnými neziskovými organizacemi. Iniciativa Posilujeme Česko je součástí celoevropského hnutí Vytvořme skvělou Evropu pro všechny (Make Europe Great for All #MEGA campaign), kterou pořádá Evropské občanské fórum.  Záštitu poskytuje Informační centrum OSN v Praze.

 „Všechny oblasti, ve kterých neziskové organizace působí, jsou pro naši demokratickou společnost stejně důležité,“ říká Jolana Turnerová, ředitelka Spiralis.

Proč iniciativa vznikla:

Na území ČR je registrováno více než 130 000 neziskových subjektů. V této sféře je zaměstnáno přes 107 tisíc lidí. Tisíce dobrovolníků odvede ročně 45 miliónů hodin práce v hodnotě 6 miliard korun bez nároku na honorář. A přesto důvěra v neziskové organizace v posledních letech prokazatelně klesá, veřejnost vnímá  jejich práci jako samozřejmou a pod vlivem rétoriky populistů a dezinformací zaujímá dnes ve velké míře vůči neziskovým organizacím negativní postoj. Dokládají to alespoň data Českého statistického úřadu i mezinárodní průzkumy.  Iniciativa Posilujeme Česko chce poukázat na to, že všechny oblasti, ve kterých neziskové organizace působí, jsou pro naši demokratickou společnost stejně důležité.

Přihlásit se k iniciativě lze na webové stránce posilujemecesko.cz.  K dispozici je i Facebookový profil se stejnojmenným názvem: Posilujeme Česko.

Přílohy