Transparency International a partneři: Spouštíme databázi Naši politici

Transparency International (TI) ve spolupráci s komunitou expertních dobrovolníků Česko.Digital a organizací Hlídač státu spouští webový portál nasipolitici.cz. Hlavním cílem projektu je přinést široké veřejnosti unikátní a faktický přehled informací o českých politicích.

Cílem je obsáhnout všechny politiky, od těch celostátních až po ty komunální, a to jak bývalé, tak současné. S ohledem na obsáhlost projektu ho zveřejňujeme ve fázi, kdy byly ručně zkontrolovány profily aktuálního složení Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR a jednotlivých členů vlády.  

V současné době tedy databáze obsahuje téměř 300 verifikovaných profilů, které prošly ruční kontrolou a další tři tisíce, které společně s Hlídačem státu postupně ověřujeme. S ohledem na blížící se podzimní krajské a senátní volby bude v průběhu léta databáze rozšířena o další stovky zkontrolovaných profilů krajských politiků 

Pro celý projekt je zásadním parametrem otevřenost dat a jejich ověřitelnost, proto je možné u jakékoliv informace dohledat její zdroj. Otevřenost celé databáze není zajištěna pouze z pohledu dostupnosti dat, ale v otevřenosti celého zdrojového kódu, tedy v open-source.   

„Chtěli jsme vytvořit místo, kde se budou moci občané, novináři i sami politici dozvědět fakta o našich volených zástupcích, o jejich politických rolích, majetkových vazbách, rizicích a výhodách, nebo mediálním pokrytí,” vysvětluje Milan Eibl, vedoucí analytik TI, co vše najdete v profilu politika.  

Nástroj chceme dále rozšiřovat a zpřesňovat, a to jak o nové datové zdroje a údaje ze státních databází, tak o hlášení veřejnosti, pokud narazí na chybějící nebo nepřesnou informaci. Tato oznámení pak budou ověřovat naši administrátoři. 

„Internet a sociální sítě jsou plné dezinformací a navoněných PR textů o politicích. Nic takového na nasipolitici.cz nenajdete. Vše stavíme na faktech a dohledatelných, ověřených informacích. Budeme rádi, pokud se z projektu stane zdroj, ze kterého budou moci čerpat nejen občané, ale i média,” dodává David Kotora, manažer komunikace TI. 

Více informací najdete na stránkách TI, Česko.digital, Hlídač státu, nebo přímo v databázi Naši politici.