TOP5 zpráv z červnového Běloruska

Brestské protesty slaví úspěch 
Rok a půl protestovali každou neděli občané Brestu proti továrně na baterie, pro což se vžil pojem “krmení holubů”. Shromáždili více než 40 000 petičních podpisů. Za spoluorganizaci protestů byl mj. perzekvován známý bloger Siarhei Piatrukhin, který nakonec musel zaplatit pokutu ve výši celkem asi 8 tisíc dolarů, ale nátlak vyvíjely místní orgány i na řadové účastníky. 16. května ale místní autority továrnu zastavily – po pouhém měsíci provozu. Aktivisté nyní plánují tlačit na úřady, aby vyšetřily průběh celé kauzy.
Více >> 

Neopodstatněné policejní zásahy proti Romům
16. května udělala v okolí Mogileva policie velký zátah proti občanům romského původu. Údajným důvodem bylo vyšetřování smrti policisty (která se ukázala být sebevraždou). Policie zadržela okolo stovky Romů. Celou akci provázelo verbální i fyzické násilí, zastrašování a urážky. Je možné, že zásah zavinil smrt jedné ženy. Zatímco mezinárodní pozorovalé a lidskoprávní organizace volají po řešení systematické etnické diskriminace, podle policie nedošlo k žádným přečinům či zneužití moci. 
Více >>

Kontroverzní návrh odvodového zákona
Poslanecká sněmovna přijala v prvním čtení návrh nového zákona o branné povinnosti. Podle něj má každý muž nárok na pouze jeden odklad vojny. To znamená, že když si po maturitě odloží vojnu z důvodu bakalářského studia, už si nebude moci odvod odložit mezi bakalářským a magisterským studiem. Výjimky by se měly vztahovat na určité školy spojené se státní správou. Proti návrhu zákona už se sesbíralo 10 000 podpisů
Více >>

Alyaksandr Zhylnikau popraven
13. června byl popraven Alyaksandr Zhylnikau, odsouzený za trojitou vraždu a loupež.  V březnu tohoto roku byl spolu se svým komplicem Vyachaslauem Sukharkem odsouzen na doživotí, později soud ovšem rozhodl o trestu smrti. Bělorusko stále zůstává poslední zemí, kde je trest smrti legální soudní praxí. Proti tomu stále protestují mezinárodní i běloruské organizace.  

Matky-328 opět drží hladovku
Jedno z nejodhodlanějších protestních hnutí, Matky 328, bojující za dekriminalizaci marihuany, po květnovém neúspěchu opět přistoupily k hladovce. Dožadují se stále téhož: setkání s prezidentem Lukašenkem a reformu zákona §328 čl. 3 a 4.