TOP 5 zpráv ze zářijového Běloruska

Osvobození novinářů

Zatímco novinářka Belsatu Kacjaryna Andrejevová zůstává ve vězení poté, co jí byl zvýšen trest ze tří na osm let, její kolegyně a spoluobviněná Darja Čulcovová je po dvou letech konečně na svobodě a v bezpečí. Další dobrou zprávou se stalo osvobození novináře Rádia Svobodná Evropa Aleha Hruzdziloviče, který byl propuštěn dokonce před uplynutím celé délky trestu.

Rozsudky v nepřítomnosti a zbavení občanství

V září začala platit novela zákona o občanství Běloruské republiky, která zavádí možnost zbavit občanství osobu odsouzenou dle některých paragrafů včetně terorismu a extremismu. Přesně tyto paragrafy se běžně používají k obvinění Lukašenkových oponentů, kteří nově mohou být odsouzeni v nepřítomnosti, tj. i v emigraci.

Lukašenko letí do Soči a Abcházie

Lukašenko neplánovaně vyrazil za Putinem. Veřejnost se o tom dozvěděla až po jeho přistání v Soči. Jediným společným výstupem bylo odmítnutí dalšího dialogu se Západem bez vyjádření náležité úcty k Rusku. Další den Lukašenko nečekaně zamířil do Abcházie, jejíž suverenitu běloruský režim zatím oficiálně neuznal.

Mobilizace a její dopad na Bělorusko

Po vyhlášení mobilizace v Rusku se Bělorusko stalo jednou ze zemí, kde se ruští muži snaží ukrýt před narukováním. Úřady jim kupodivu téměř nebrání v útěku, je známo pouze o několika případech, kdy na rusko-běloruské hranici byli Rusové zadržení. Tak masivní příliv návštěvníků okamžitě mnohonásobně zvýšil zájem o pronájem nemovitostí v běloruských obcích, odrazil se i v jiných oblastech.

Odsouzení za vlastizradu

Soud v Minsku vyřkl rozsudek nad skupinou pěti lidí, mezi nimiž je známý politolog Aljaksandr Fjaduta, bývalý předseda opoziční strany BNF Ryhor Kastusjou a právník a americký občan Jury Zjankovič. Mají strávit za mřížemi až 11 let za údajný pokus o státní převrat. Ve vazbě byli drženi od dubna 2021.