Top 5 zpráv z únorového Běloruska

Parlamentní volby jako na drátku

V únoru se konaly první volby od roku 2020, tentokrát parlamentní a komunální. Proběhly v atmosféře totálního útlaku občanských svobod, neexistence nezávislých médií uvnitř Běloruska a s dopředu schválenými kandidáty, a také proto neměly žádný politický význam. Režim navíc opět použil odzkoušený scénář několika volebních dní, což mu dává možnost snadného falšování výsledků.

Zákaz vydávání českých víz pro Bělorusy

Vláda schválila prodloužení zákazu vydávání víz Bělorusům a Rusům, který platí již od roku 2022 a souvisí s ruskou agresí na Ukrajině, do které je Bělorusko také vtaženo. Zákaz je prodloužen do odvolání a týká se také občanů Běloruska a Ruska, kteří mají také občanství jiného státu. Nadále platí výjimky pro rodinné příslušníky cizinců s pobytem v ČR a pro studenty, kteří žádají o vízum na základě stipendií.

Pátá smrt politického vězně za mřížemi

Dvacátého února zemřel v běloruském vězení již pátý oponent režimu, 64letý Ihar Lednik, novinář, občanský aktivista, člen opoziční strany. V únoru také uběhl rok od data posledních zpráv, které blízcí dostali od Maryji Kalesnikavové, Viktara Babaryky, Ihara Losika a dalších veřejně známých osobností za mřížemi. O jejich zdravotním stavu ani životních podmínkách nejsou od té doby žádné informace.

Protiteroristický režim na hranici s Ukrajinou

Ve čtvrtek 15. února běloruská KGB zavedla v Lelčyckém okresu ležícím u hranic s Ukrajinou režim protiteroristické operace. Místní obyvatelé byli vyzváni k zachování klidu a plnění pokynů příslušníků silových složek. Lukašenko později oznámil zatčení několika běloruských a ukrajinských občanů, kteří měli připravovat teroristický útok. Následně vyšlo najevo, že se jednalo o “pouhé“ pašeráky drog.

Sankce pro trenéra běžkyně Cimanouské

Jednotka pro integritu v atletice (AIU) mezinárodní asociace World Athletics rozhodla diskvalifikovat běloruského běžeckého trenéra Juryje Maiseviče na 5 let za neetické chování vůči běžkyni Kryscině Cimanouské na olympijských hrách v Tokiu v roce 2021. Je mu kladeno za vinu nucení sportovkyně k návratu do Běloruska poté, co odmítla soutěžit v jiné disciplíně, než na kterou se připravovala.