TOP 5 zpráv z únorového Běloruska

Útok na ruské letadlo

Na běloruském letišti Mačuliščy poblíž Minsku bylo poškozeno ruské vojenské letadlo A-50. Poškození způsobil útok dronem, který dle prohlášení exilové organizace bývalých příslušníků běloruských silových složek BYPOL byl proveden místními partyzány po dva měsíce trvajících přípravách. V souvislosti s událostí bylo v Bělorusku zatčeno 20 lidí.

Lukašenkova cesta do Číny

Na pozvání čínského prezidenta Si-Ťin-pchinga Lukašenko podnikl státní návštěvu Pekingu. Předpokládá se, že jeho cesta souvisí s plánem čínského režimu ohledně řešení války na Ukrajině. Lukašenko dle vlastních slov vidí v dnešní situaci jedinečnou příležitost k zastavení války.

Soud se zakladateli NEXTA

V Minsku začal soud s novinářem Ramanem Pratasevičem a jeho bývalými kolegy z projektu NEXTA Janem Rudzikem a Scjapanem Pucilou. Trojice je obviněna z řízení masových nepokojů a dalších činů, za které jim hrozí až 15letý trest. Pratasevič od roku 2021 čeká na soud v domácím vězení, další dva obvinění jsou v zahraničí.

Polsko uzavírá hraniční přechody

V průběhu února Polsko uzavřelo všechny hraniční přechody s Běloruskem pro nákladní dopravu. Učinilo tak nečekaně a o svém kroku varovalo s jednodenním předstihem. Toto rozhodnutí zřejmě souvisí s odsouzením zástupce polské menšiny v Bělorusku a renomovaného novináře Andrzeje Poczobuta k 8 letům vězení

Režim láká své odpůrce k návratu

Běloruské úřady vyhlásily spuštění programu, v jehož rámci se domů budou moct vrátit Bělorusové, kteří ze země uprchli po protestech z roku 2020 a zdržují se v zahraničí ze strachu z pronásledování. Rozhodovat o právu „provinilců“ na beztrestný návrat má komise v čele s generálním prokurátorem Andrejem Švedem.