Top 5 zpráv z lednového Běloruska

Lukašenko si pojistil imunitu

Alexandr Lukašenko podepsal novelu zákona o prezidentovi, kterou zajistil doživotní imunitu a ochranu pro sebe a svou rodinu a také nedotknutelnost svého majetku. Novela se zároveň vypořádává s Lukašenkovými politickými oponenty tím, že vylučuje z boje o úřad osoby, které mají povolení k pobytu v zahraničí, a také každého, kdo v posledních 20 letech žil mimo Bělorusko.

Změna vojenské doktríny

Běloruský ministr obrany Viktar Chrenin oznámil, že Bělorusko zařadilo možnost použití taktických atomových zbraní do své vojenské doktríny, což podle dokumentu znamená, že Bělorusko bude schopno „nezávisle čelit hrozbám v případě mezistátních konfliktů“. Už v březnu 2023 Putin mluvil o přesunu atomových zbraní do Běloruska, jejich množství však upřesněno nebylo.

Oblíbení hudebníci za mřížemi

Tři ze čtyř účastníků známé běloruské kapely Nizkiz, která podpořila protesty v roce 2020 a jejíž písně se staly symboly odporu proti volebnímu podvodu a útlaku, byli v lednu zatčeni v Mahiljovu, odkud pochází. Celé tři roky členové kapely i přes zjevné nebezpečí stíhání zůstávali v Bělorusku, kde již nemohli vystupovat, a na koncerty vyjížděli do zahraničí.

Tresty za přijetí humanitární pomoci

26. ledna po celém Bělorusku proběhla vlna zatýkání, tentokrát zasáhla bývalé politické vězně a rodiny vězněných odpůrců režimu. 15 dní ve vězení strávila například manželka vězněného politika Mikalaje Statkeviče. Podle slov zasahujících příslušníků KGB, zátah mířil na příjemce potravinové pomoci, kterou rodinám politických vězňů rozváželi aktivisté z projektu INeedHelpBY.

Další smrt ve vězení

Padesátiletý Vadzim Chrasko se stal čtvrtým politickým vězněm, který zemřel za mřížemi od roku 2020. Byl odsouzen za financování extrémistické skupiny, což nejspíše znamená, že přispíval na charitativní projekty do sbírek režimem považovaných za hrozbu. Chrasko trpěl vážnou nemocí již v době svého zatčení. Předpokládá se, že příčinou úmrtí je neposkytnutí včasné zdravotnické pomoci.