Top 5 zpráv z červnového Běloruska

Potvrzené tresty pro nepřátele režimu: Začátkem června běloruský Nejvyšší soud potvrdil rozsudek 18 let pro Sjarheje Cichanouského a vysoké tresty pro další odsouzené ve stejné kauze – Mikolu Statkeviče, Ihara Losika, Uladzimira Cyhanoviče, Dzmitryje Papova a Arcjoma Sakava. Později KGB zařadilo Cichanouského a Losika také na seznam teroristů.

Útěk z ambasády: Otec a syn Kuzněčykové v září 2020 přelezli plot švédské ambasády v Minsku, aby se vyhnuli zatčení. Od té doby uběhly skoro dva roky, které strávili v areálu ambasády v očekávání pádu režimu nebo příležitosti k bezpečnému úniku. Příležitost se naskytla až červnu 2022. Nyní jsou v bezpečí v Lotyšsku

Plot mezi Polskem a Běloruskem je dokončen: Polský premiér Mariusz Morawiecký oznámil dokončení výstavby plotu na polsko-běloruské hranici. Jde o 5,5metrovou kovovou konstrukci o délce 186 km. K výstavbě plotu se Polsko uchýlilo v reakci na loňskou migrační krizi na hranici s Běloruskem, odkud se migranti z Blízkého Východu a Afriky snažili dostat na území EU.

Jednání Putina s Lukašenkem o zbrojení: Po jednání s Lukašenkem Putin oznámil svůj záměr v nadcházejících měsících předat běloruskému režimu raketové systémy Iskander-M s dosahem až 500 km. Tyto raketové systémy jsou navrženy mimo jiné pro použití jaderných hlavic. Během schůzky se bavili také o modernizaci v běloruské armádě.

Zpravodajský portál jako extremistická organizace: Právnická osoba TUT.BY Media, která provozovala nejvýznamnější zpravodajský portál TUT.BY a jeho nástupce Zerkalo.io, byla zařazená na seznam extremistických organizací. Více než před rokem bylo zadrženo 15 zaměstnanců redakce a zablokovány její stránky a sociální sítě. Nové rozhodnutí soudu umožní zabavit majetek společnosti a stíhat za použití redakčního loga.