Top 5 zpráv z březnového Běloruska

Smrt Bělorusa v Karelii

Příslušníci ruské FSB zastřelili v ruské Karelii Bělorusa Mikalaje Aljaksejeva, který podle oficiálního sdělení připravoval ve spoluprací s ukrajinskou tajnou službou teroristický útok na ruském území. Aljaksejev byl údajně příslušníkem pluku Kastuse Kalinouského, běloruské jednotky bojující na Ukrajině proti Rusku, a účastnil se i protestů proti zfalšovaným volbám v roce 2020.

Další dva zavřené hraniční přechody

Litva uzavřela další dva přechody na hranicích s Běloruskem. Účelem tohoto kroku je podle litevských úřadů boj proti pašeráctví, ale také dodržování evropské sankční politiky a zajištění národní bezpečnosti, zejména v souvislosti s hrozbami ze strany ruské skupiny Vagner. Otevřené zůstávají dva poslední přechody z původních šesti.

První běloruská kosmonautka

V březnu k ISS zamířila nová posádka, jednou ze tří jejích členů/členek se poprvé stala Běloruska Maryna Vasileuská. Její volba ale vyvolává mnoho otázek. Bývalá letuška a tanečnice bez vysokoškolského vzdělání, jakékoli kvalifikace a s několikaletou mezerou v životopise, Vasileuská byla vybrána ze stovky zájemců, v posledním kole porazila např. lékařky nebo vědkyně.

Den svobody a návštěva Cichanouské v Praze

Dne 25. března Bělorusové slaví Den svobody – výročí založení Běloruské lidové republiky v roce 1918. U této příležitosti do Prahy zavítala Svjatlana Cichanouská a kromě schůzek se státními činiteli se zúčastnila také odhalení pamětní desky běloruského knihtiskaře Františka Skaryny, konference běloruské diaspory a slavnostního otevření Kanceláře demokratických sil Běloruska.

Vyšší cla na běloruské a ruské obilí

Po projednání možností omezení dovozu zemědělské produkce z Běloruska a Ruska Evropská komise rozhodla o navýšení cla na obiloviny z těchto zemí (jde také o obiloviny ukradené z okupovaných ukrajinských území). Nová cla, která svou výší mají odradit od dovozu ruského a běloruského obilí do Evropské unie, budou vyměřeny na 95 eur na tunu nebo 50 % hodnoty zboží.