Slyšeli jste o diplomatické doktríně “veslování mezi dvěma útesy”? Samotný termín pochází z Indonésie, ale jde o zahraniční politiku, kterou z nutnosti často realizuje mnoho zemí jihovýchodní Asie. Zda a proč bude ale v Indonésii aktuální po proběhlých prezidentských volbách, to se dozvíte v třetí epizodě Pacifik. Co se dozvíte dále?
Čím si vysvětlit popularitu právě odstupujícího prezidenta Joko Widoda? Vedl zemi po dvě období, celých deset let. Z úřadu odchází v unikátní situaci, kdy se jeho nástupcem v očích voličů stane ten, kdo dokáže nejlépe navázat na jeho styl vládnutí. Celá situace má však i personální rozměr, protože nepotismus a budování mocenské sítě byly leitmotivy letošních voleb.
A odkud se tedy vzal zvolený prezident Prabowo Subianto, který je obviňován z podílu na zločinech proti lidskosti? Jak vůbec vnímá indonéská společnost fakt, že je nová hlava státu spojována s brutalitami vůči národnostním menšinám ve Východním Timoru či na Papui? Pojistili mu vítězství takzvaní “spindoktoři” filipínského prezidenta Marcose? Nebo svou roli sehrálo údajné zastrašování voličů?
Odpovědi na tyto otázky a mnohé další si poslechněte v podcastu Pacifica zde