Občanské Bělorusko: TOP 5 zpráv z květnového Běloruska

Zemřel Stanislav Šuškevič: Ve věku 87 let v Minsku zemřel první lídr nezávislého  Běloruska Stanislav Šuškevič. V roce 1991 byl jedním ze signatářů bělověžské dohody, která znamenala konec Sovětského svazu, a předsedou běloruského parlamentu a tedy hlavou státu od okamžiku jeho osamostatnění.

Rozsudek pro Pratasevičovu přítelkyni: Ruská občanka a přítelkyně běloruského blogera Ramana Prataseviče Sofja Sapehová, zadržená po vynuceném přistání letadla Ryanair v Minsku v květnu loňského roku, si vyslechla rozsudek šesti let vězení. Soud ji uznal vinnou z podněcování nenávisti ve společnosti. Rodina Sapehové usiluje o jejím vydání do Ruska.

Trest smrti za pokus o terorismus: V květnu Aleksandr Lukašenko podepsal zákon, podle kterého za pokus o terorismus může hrozit až trest smrti. Mezi obviněnými dle tohoto paragrafu jsou „železniční partyzáni“, kteří podnikali sabotáže, aby zabránili přesunu ruské vojenské techniky k ukrajinským hranicím, ale také významné osobnosti demokratické opozice.

Útok na literaturu: Hned v první den vtrhli do nově otevřeného knihkupectví Knihauka v Minsku uniformovaní muži a zahájili policejní prohlídku. Byl zadržen majitel knihkupectví a nakladatel Andrej Januškevič a literární blogerka Nasta Karnacká. Později se objevily informace o tom, že z polic  všech knihkupectví má zmizet román George Orwella 1984, jehož běloruský překlad vydalo zrovna Januškevičovo nakladatelství.

Cichanouská jedná s českými politiky: V květnu Prahu po roce znovu navštívila Svjatlana Cichanouská. Během své cesty jednala s nejvyššími představiteli českého státu včetně prezidenta, premiéra a předsedů obou parlamentních komor. Cichanouská přijela s jasným cílem – požádat o podporu během českého předsednictví EU a zvrátit připravované embargo na vydávání víz pro Bělorusy.