Novinky z AMO

Co se událo minulý týden?

V pátek 5. října AMO ve spolupráci se zastoupením Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice pořádala pracovní snídani s ředitelkou berlínské kanceláře European Council on Foreign Relations Almut Möller. Hlavním tématem setkání byla tvorba koalic států v EU po brexitu. Setkání proběhlo v rámci projektu AMO a FES zaměřeného na posílení role žen v české zahraniční a bezpečnostní politice prostřednictvím networkingu. Jeho cílem bylo tedy kromě diskuse aktuálního odborného tématu i poskytnout prostor pro sdílení specifických zkušeností a výzev, kterým profesionálky v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky čelí.

Těžké chvíle Emmanuela Macrona

Francouzský prezident Emmanuel Macron zažívá těžké časy. Popularita muže, který byl považován za svěží vítr francouzské politiky, rapidně klesá, musí řešit jeden skandál za druhým a z vlády mu za poslední měsíc odešli tři ministři. „Macronova pozice je vskutku nezáviděníhodná, odchody z jeho vlády i rekordně nízká popularita dokládají všeobecné zklamání z jeho výkonu,“ říká pro Info.cz Filip Chráska. Celý článek o současných problémech francouzského prezidenta, nejen na domácí půdě ale i v EU, najdete zde

#AMOagenda

Nyní se každou neděli můžete těšit na vydání jednotlivých kapitol z Agendy pro českou zahraniční politiku 2018. Tuto neděli vyšla na našem webu druhá kapitola, která hodnotí českou politiku v Evropské unii a předkládá doporučení pro její klíčové aktéry. Celou publikaci si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Kurz se setkal s Putinem

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se v Petrohradě sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Kurz podle mnohých možná patří k největším zastáncům Ruska v Evropě. Podle Zuzany Lizcové pro ČT24 ale Kurz spíše zdůrazňuje, že Rakousko jako neutralní stát chce plnit funkci jakéhosi mostu mezi EU a Ruskem či Spojenými státy a Ruskem. Sám Kurz chce diskutovat o funkci sankcí, ale není jednoznačným zastáncem jejich zrušení.

Česko-polská spolupráce a budoucnost EU 

Být v Evropské unii, či nebýt v Evropské unii? Podle expertů toto rozhodně není otázka pro Česko a Polsko. Pro obě země je důležité zůstat v Unii, čerpat výhody z ní plynoucí a vyhýbat se nákladům, které jsou se členstvím spojené. Vít Dostálpro EURACTIV.cz komentoval, že vyjednávání o víceletém finančním rámci evropského rozpočtu bude zajímavým testem soudržnosti jak česko-polských vztahů, tak i celé Visegrádské skupiny.

Událost týdne 

Pražský studentský summit Vás Srdečně zve na letošní simulace jednání OSN v regionech. Druhá regionální simulace v rámci projektu „Staň se diplomatem!“ se pro žáky 8. a 9. tříd (nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) z Královéhradeckého kraje bude konat ve středu 24. října 2018. Akce proběhne v prostorách Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové od 9:00 do 16:00. Registrovat se můžete zde. Více informací o simulaci se dozvíte zde nebo na facebookové události.