Novinky z AMO

Zuzana Lizcová hovořila ve vysílání ČT24 o zprávě německé civilní kontrarozvědky. Zpráva varuje, že Německo čelí vysokému riziku potenciálního teroristického útoku. Země má v tomto ohledu nevýhodu spočívající ve federálním uspořádání státu, jelikož bezpečnostní složky jednotlivých spolkových zemí si v minulosti mezi sebou často nevyměňovaly informace.

Obchodní spory EU a Spojených států amerických byly tématem jednání Donalda Trumpa s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem v Bílém domě. Kryštof Kruliš ve vysílání ČT24 situaci komentoval s tím, že vzhledem k situaci, která začíná připomínat hrozící obchodní válku, bylo pro EU nutným krokem zúčastnit se jednání u jednoho stolu.

Petr Boháček je autorem nového článku na Natoaktual.cz. V něm diskutuje, jak pozitivní závěry summitu NATO přehlušila kontroverzní schůzka Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem. Ta podle Boháčka posloužila jako rychlý návrat do reality po silné společné deklaraci Severoatlantické aliance, která jasně odsoudila ruskou propagandu, aktivity na ukrajinském Donbase či anexi Krymu. Boháček si myslí, že Evropa by měla změnit svůj přístup k Alianci a budovat evropský pilíř NATO 

Britští poslanci napříč stranami chtějí vyslechnout exšéfa kampaně Vote Leave. Toho čeká vyšetřování policií za porušení volebního zákona během referenda. Měli by poslanci mít možnost ho vyslechnout? Jaký vliv by to mohlo mít na vyšetřování? Ve vysílání Českého rozhlasu Plus vystoupil Kryštof Kruliš.

Ve Virginii včera začal proces s bývalým šéfem volebního štábu Donalda Trumpa Paulem Manafortem, obviněným z bankovních a daňových podvodů. Petr Boháček téma komentoval pro Český rozhlas Plus. Vyšetřování Manaforta podle něj nesouvisí ruským vměšováním do amerických voleb, nýbrž spíše s Manafortovou rolí na Ukrajině, kde podporoval Janukovyče a spolupracoval s ním. Boháček se k tématu vyjadřoval i pro ČT24.

Česká republika poskytne 25 milionů korun Bosně Hercegovině na boj proti nelegální migraci. Dle Tomáše Jungwirtha pro Český rozhlas Plus je problémem slib politiků veřejnosti, že dokáží snížit nelegální migraci na nulu, což není realistické.