Novinky z AMO

Přidej se k nám!

Zajímáte se o mezinárodní vztahy? 🌍 Láká vás organizování mezinárodních konferencí a veřejných diskuzí? 📰 Chcete být součástí jednoho z nejvýznamějších českých think tanků? 🇨🇿 Přidejte se k nám! AMO hledá zájemce a zájemkyně na pozice STÁŽISTA/KA VÝZKUMNÉHO CENTRA a STÁŽISTA/KA PR A KONFERENČNÍHO SERVISU. Více informací najdete zde.

Co se událo tento týden?

Trumpova zeď nezastaví migraci ani obchod s drogami. Amerika se už chystá na další volby

V USA pokračuje tzv. částečný shutdown. Prezident Trump požaduje na výstavbu bariéry na hranici s Mexikem téměř šest miliard dolarů, ty mu však Kongres odmítá poskytnout. Tisíce Američanů jsou kvůli tomu bez peněz; muzea, národní parky a letiště fungují jen v omezeném režimu. O co Trumpovi jde ? Podle Petra Boháčka je Trumpova zeď výlučně politickým symbolem. „Je hlavním symbolem ‚trumpismu‘, a proto jí nechtějí ustoupit ani demokraté, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů,” komentuje pro Tyzden.sk Trumpovu taktiku, která zvěstuje počátek bojů před volbami v roce 2020.

Koalice euroskeptiků před volbami do EP

Síly kritické a nepřátelské vůči Evropské unii se snaží semknout v očekávání blížících se voleb do Evropského parlamentu. Je vidět snahu vytvořit větší a silnější euroskeptický blokMatteo Salvini z italské nacionalistické Ligy Severu se v Polsku sešel s leaderem strany Právo a spravedlnost Kaczyńskim. Italský ministr vnitra věří, že taková aliance pomůže narušit vládu tradičních stran. Jaké jsou šance vzniku tohoto populistického spojenectví a jeho možného úspěchu? O tom mluvil Vít Dostál v Horizontu ČT24.

Inspirace pro zamrzlé konflikty. Dohodě Řecka s Makedonií ale pořád hrozí krach

Premiérovi Makedonie Zoranu Zaevovi se podařilo zdánlivě nemožné. Ačkoli jeho sociální demokraté mají v makedonském parlamentu jen 50 křesel ze 120, získal na svou stranu dalších 31 poslanců pro přijetí série ústavních zákonů, které mění název jeho země na Republiku Severní Makedonie. Na tahu je nyní řecký parlament, bez jehož souhlasu se věci nepohnou dále. Situaci na Balkáně okomentoval pro server Hlídací Pes Tomáš Jungwirth.

Jednání Kim Čong-una v Pekingu s čínským prezidentem

Kim Čong-un jednal v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Je tato schůzka přípravou na jednání s Donaldem Trumpem a bude se konat plánovaný summit s USA? Jak by měla vypadat další fáze severokorejské denuklearizace? Aktuální otázky okomentoval pro Český rozhlas Plus Václav Kopecký.

Část zahraničních firem opouští Čínu. Její pracovní síla je moc drahá

Od roku 2014 stahuje výrobu z Číny až dva tisíce zahraničních firem ročně, protože místní pracovní síla už není tak levná jako dříve. Přesouvají do jihovýchodní Asie, Afriky nebo na svůj domácí trh. Týká se to i českých firem. Jedním z dalších důvodů odchodu firem z Číny je i politika. „Je tady tlak na to, aby v zahraničních firmách bylo oddělení nebo nějaké jednotky komunistické strany,“ řekla Alice Rezková pro ČT24.