Novinky z AMO

V roce 2018 si Češi i Slováci připomínají hned několik kulatých jubileí – kromě jiného i pětadvacet let od vzniku dvou samostatných republik. Autorky a autoři esejí ve sborníku Maximum možného? 25 let české a slovenské zahraniční politiky, který spolueditoval Vít Dostál, se ohlížejí za uplynulým čtvrt stoletím a hodnotí vývoj obou zemí, přesněji řečeno jejich počínání i nepočínání na poli zahraniční politiky. Kniha vyšla díky laskavé podpoře pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung.

Brněnská prezentace publikace proběhne v pondělí 5. března v Brně od 18:00 v Kabaretu Špaček za účasti dvou z autorů, Juraje Mesíka (publicista a analytik) a Jakuba Patočky (šéfredaktor Deníku Referendum); moderuje Vít Dostál (AMO). Více informací najdete na webu Facebooku události. Registrovat se můžete zde.

V roce 2019 čekají Ukrajinu prezidentské i parlamentní volby, které rozhodnou, zda budou Ukrajinci pokračovat v reformním úsilí, započatém po tzv. Revoluci důstojnosti v roce 2014. Přečtěte si komentář Pavla Havlíčka o tom, co všechno Ukrajinu v roce 2018 čeká. Komentář původně vyšel na české verzi serveru StopFake.

Maďarský premiér Viktor Orbán pochválil spolupráci mezi zeměmi V4. Celé uskupení by pak podle něj i nadále mělo tvrdě prosazovat své zájmy na půdě EU. Orbán se v tisku také vyjádřil k migraci – Maďaři by podle něj měli v době přistěhovalecké krize chránit svou křesťanskou kulturu. Zda tato slova směřovala k nadházejícím dubnovým parlamentním volbám, které by podle průzkumů měla vyhrát Orbánova strana Fidesz, komentovala Pavlína Janebová.

AMO se spolu s dalšími českými nevládními organizacemi připojila k otevřenému dopisuAmnesty International. Ten se vymezuje proti maďarskému legislativnímu balíčku s názvem „STOP Soros,” který předložila vláda maďarskému parlamentu v úterý večer. Tento zákon by penalizoval nevládní organizace podporující migraci, což považujeme za útok na občanskou společnost.

Zuzana Lizcová průběžně komentuje dění kolem německé vládní koalice a změn v předsednictvu SPD. Všechny její komentáře najdete na našem webu.