Novinky z AMO

Co bude znamenat znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem České republiky pro budoucí zahraničněpolitické směřování ČRVít Dostál míní, že než volby prezidentské, které spíše reflektují určité nálady ve společnosti, to byly říjnové volby do Poslanecké sněmovny, které mají přímý vliv na zahraniční politiku ČR. Dostál také pro Info.cz komentoval reakci médií na Zemanovo vítězství. Tu vidí jako přehnanou a míní, že Zemanova výhra žádné výrazné změny nepřinese.

Německo znovu povede koalice CDU/CSU a SPD. Rozhodnutí dnes padlo po celonočních vyjednáváních. Situaci kolem aktuálního vývoje pravidelně sleduje Zuzana Lizcová, jejíž výstupy najdete na našem webu.

Americký sněmovní výbor pro dohled nad tajnými službami jednal o zveřejnění reakce Demokratické strany na republikánskou zprávu o vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby. Ta tvrdí, že FBI a ministerstvo spravedlnosti zneužily pravomoci při vyšetřování ruského vlivu na volby. Petr Boháček se domnívá, že pokud by byl zvolen nový šéf FBI, potvrdí to trend, podle kterého se Rusku do určité míry podařilo destabilizovat instituce v USA.

AMO v letošním roce uspořádá sérii 7 debat v českých okresních městech, které se budou zabývat ukotvením ČR ve světěDiskuze budou vedeny v „oxfordském stylu”, tedy že v rámci každé z nich vystoupí 4 řečníci, z nichž dva budou argumentovat pro a dva proti předem dané tezi. Více informacínajdete na webuProjekt realizujeme díky laskavé podpoře Velvyslanectví USA v ČR a Ministerstva zahraničních věci ČR.

Podle šéfa CIA je Čína pro USA stejná hrozba jako Rusko. Číňané jsou velmi aktivní v oblasti kybernetických útoků a mají rozsáhlé technologické možnosti. Nepodceňují se ve střední Evropě schopnosti a rozsah čínské špionáže? Může být například za obchodováním čínských firem na území ČR další strategie? Aktuální působení Číny na poli kyberbezpečnostních hrozeb komentují pro Český rozhlas Plus Petr Boháček a Ivana Karásková.