Novinky z AMO

debatě prezidentských kandidátů se problematika vztahů s Čínskou lidovou republikou smrskla na souboj o to, zda se Česká republika postaví „k východu čelem” pod vedením Miloše Zemana, nebo se otočí „k východu zády” v případě výhry Jiřího Drahoše,“ uvádí v novém komentáři pro Hospodářské noviny Ivana Karásková. Je však realita skutečně tak černobílá? Podívejte se také na web projektu ChinfluenCE, kde jsme již zveřejnili mediální analýzu obrazu Číny v Česku, na Slovensku a Maďarsku.

Rakousko má nového kancléře, Sebastian Kurz je ve svých jednatřiceti nejmladším šéfem státu v Evropě. V Kurzově životopise nelze najít žádné karamboly. Je konzervativní, ale pragmatický. Přirovnávají ho k surfařovi – navenek nenucený chlapec, za jehož fasádou se skrývá extrémně disciplinovaný sportovec,“ píše v kancléřově profilu pro Reportér Magazín Zuzana Lizcová.

Donald Trump je po roce v úřadu v hodnocen v průměru nejhůře ze všech prezidentů USA. Navíc k ročnímu výročí jeho inagurace došlo k neschválení rozpočtu a přechodnému uzavření části vládních úřadů. Do jaké míry toto vypovídá o jeho státnických a politických schopnostech, hodnotí Petr Boháček.

Emmanuel Macron a Theresa Mayová se sešli na summitu v Londýně. Francouzi a Britové se snažili demonstrovat těsná pouta. Souvisí to více s blížícím se brexitem nebo spíše s poněkud oslabenými transatlantickými pouty pod Donaldem Trumpem? To v Horizontu ČT24 komentoval Kryštof Kruliš.

Stále je možné se přihlásit do 9. ročníku Česko-německého programu pro mladé profesionály. Průvodní dopis v angličtině (2 stránky maximum) společně se strukturovaným CV zašlete do 16. února 2018 na zuzana.lizcova@amo.cz (Češi) nebo cf@eab-berlin.eu (Němci). Více informací a podmínky najdete na našem webu.