Novinky z AMO

Rádi bychom Vás pozvali na kulatý stůl zabývající se současnými výzvami Východního partnerství, který se uskuteční ve středu 23. září od 16:00 na MZV ČR. Diskuzi zahájí bývalý evropský komisař Štefan Füle a dále se jí zúčastní odborníci z European Council on Foreign Relations, ukrajinské pobočky Open Society Foundations, Stefan Batory Foundation a dalších institucí ze zemí V4 a Východního partnerství. Akce organizovaná s podporou Mezinárodního visegrádského fondu se uskuteční v rámci 7. mezinárodního sympozia „Czech Foreign Policy“ a registrovat se na ni můžete na webu Ústavu mezinárodních vztahů (prosíme, uveďte, pokud se chcete zúčastnit pouze kulatého stolu AMO).

Visegrádské země se po roce 2011 aktivně zapojily do podpory demokratické transformace a reforem v regionu severní Afriky a Blízkého východu (MENA). Snahu V4 i důsledky neúspěchu arabského jara v současné migrační krizi analyzuje v novém policy paperu vydaném za podpory Mezinárodního visegrádského fondu Zora Hesová. Přečtěte si, zda existuje koordinovaný postup zemí V4 vůči Středomoří.

Alice Rezková hovořila pro Český rozhlas Plus o nových obchodních trasách. Poslechněte si, co přinese ambiciózní nová Hedvábná stezka propojující Evropu a Čínu.

Varovat v souvislosti s migrační krizí před civilizačními hrozbami je scestné, protože to snímá zodpovědnost z nás i státu, tvrdí v AMO blogu Zora Hesová. Přečtěte si, proč máme strach z jinakosti a stále se držíme našich „ladovských iluzí“.

Ačkoliv se vztahy Tchaj-wanu a Číny v posledních letech stabilizují, v oblasti kyberprostoru dochází ke stále většímu napětí. Zjistěte v článku Michala Thima pro Thinking Taiwan, o kolik se zvýšil v posledních letech počet kyberútoků.

Vít Dostál srovnává pro Televizní noviny TV Nova situaci v Česku a Slovensku 23 let po rozdělení společného státu. Podívejte se, v čem se ODS a ČSSD snaží inspirovat od svých slovenských kolegů.

Fotografie ruských letounů nad syrskou provincií Idlib naznačují, že Bašár Asad získal v boji proti Islámskému státu silného spojence. Přečtěte si v komentáři Tomáše Kaválka pro Hospodárske noviny, jak intenzivní je ruská přítomnost v Sýrii.

Více než rok od vyhlášení ruského potravinového embarga se EU stále uchyluje k intervenčním programům. Čtěte na serveru EurActiv.cz, jakými kroky by si podle Kryštofa Kruliše měla Evropa nejlépe sama pomoci.