Novinky z AMO

Digitální agenda se s nástupem komise Jeana-Clauda Junckera dostala mezi prioritní politiky Evropské unie a Česká republika se v této oblasti snaží držet krok s EU. Kryštof Kruliš ve svém policy paperu shrnuje doporučení, která jsou výstupem kulatého stolu„Digitální agenda: Výzvy pro ČR“ pořádaného AMO EurActiv.cz v květnu 2017.  Určena jsou jak evropským institucím, tak domácím politikům a státní správě. Policy paper vznikl díky podpoře Evropského parlamentu.

Premiéři Česka a Slovenska minulý čtvrtek jednali s rakouským kancléřem Christianem Kernem. V rámci jednání, které proběhlo v takzvaném slavkovském formátu, řešili přeshraniční spolupráci i summit EU, kam se všichni následně z Brna přesunuli. První schůzka tohoto typu se konala již v roce 2015. Má tento formát skutečné výsledky nebo se jedná pouze o symbolickou formu spolupráce? Podívejte se na komentář Zuzany Lizcové pro ČT24.

Britská premiérka Theresa Mayová měla náročný týden. Summit EU řešil postavení občanů EU ve Velké Británii v důsledku dalšího vývoje jednání o brexituNávrhy Mayové na další postup v rámci brexitových jednání ale nebyly hodnoceny jako vyhovující. Mayová navíc čelí poklesu popularity po nevydařených předčasných parlamentních volbách, kdy musí formovat menšinovou vládu. Sebere jí Jeremy Corbyn otěže s dalšími předčasnými volbami? Na otázky ve vysílání ČT24 odpovídal Kryštof Kruliš.

Tomáš Jungwirth komentoval výsledky voleb v SrbskuBělehrad totiž bude mít v čele vlády ženu, která navíc vzbuzuje pozornost svojí odlišnou sexuální orientací. Jak to konzervativní balkánská země nese? Poslechněte si záznam z vysílání Českého rozhlasu Plus.
Mezinárodní společenství i národní státy stále ještě složitě hledají cestu, jak z pohledu mezinárodního práva uchopit kybernetický prostor. Přitom před nimi stojí nová výzva – jak nadefinovat mezinárodní právo pro autonomní zbraňové systémy, jejichž rozšiřování se postupně zvyšuje. Přesně těmto tématům se věnuje i policy paper Luďka Jiráčka, jehož část si můžete přečíst i na natoaktual.cz.

7. ročník ALYAS, vzdělávacího programu určeného studentům magisterských a doktorských cyklů se zájmem o Asii, byl zakončen přednáškou Niklase Swanströma z Institute for Security and Development Policy věnovanou především severokorejskému jadernému programu. Fotografie ze závěrečné akce najdete zde. Obrázky z celého ročníku, který se letos věnoval Číně, najdete na Facebooku projektu.