Novinky z AMO

V pondělí skončil 22. ročník Pražského studentského summitu. Projektu se zúčastnilo více než 300 středoškolských a vysokoškolských studentů, kteří se prostřednictvím simulace tří klíčových mezinárodních organizací vzdělávali o nejpalčivějších problémech současného světa. Na slavnostním zahájení závěrečné konference k hostům promluvili mimo jiné ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministr obrany Martin Stropnický, šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery či bývalá diplomatka Magda VašáryováV rámci konference pozdravil účastníky a hosty ve svém poselství i generální tajemník OSN António Guterres. Více informací o celém projektu a jeho zakončení najdete na našem webu. 

AMO ve spolupráci s pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung pořádá debatu o německé a české zkušenosti s radikalizací. Akce se uskuteční v pátek 28. dubna 2017 od 17 hodin v Langhans – Centrum Člověka v tísni. Na debatě vystoupí experti na radikalizace z Česka a Německa: Jan Charvát (FSV UK) a Julia Reinelt (Violence Prevention Network). Na akci se můžete registrovat zde.

AMO podepsala otevřený dopis Viktoru Orbánovi. Spolu s dalšími významnými institucemi tak podpořila Středoevropskou univerzitu v Budapešti.

V Palm Beach se sešli prezidenti USA a Číny. Jednání obou státníků se odehrála na pozadí krize okolo severokorejských zbrojních programů, obchodních sporů mezi USA a Čínou i vyostřené situace v Sýrii. V ranním vysílání Českého rozhlasu Plus hovořil o jednáních Václav KopeckýDonaldu Trumpovi se věnoval i Jakub El-Ahmadieh, který v Radiofóru Českého rozhlasu Plus odpovídal na dotazy posluchačů v souvislosti s americkým zásahem v Sýrii.

Uplynulo sedm let od katastrofy polského speciálu u Smolensku, kdy země v jednom okamžiku přišla o prezidenta a řadu dalších vysoce postavených představitelů státu. Zemřelo tehdy 96 lidí a trauma dodnes tvaruje politiku ve Varšavě. Část vládní strany Právo a spravedlnost dokonce pochybuje o tom, že se jednalo o nehodu, a mluví o atentátu. Pro Horizont ČT24 situaci komentuje Vít Dostál.

Stále je možné se registrovat na debatu Ukrajina na cestě k zapomnění?, kterou organizuje AMO společně s Východoevropským klubem. Debata se koná 18. 4. od 18 hodin na Filosofické fakultě UK.