Novinky z AMO

Amerika je na prvním místě, ale prospěch z toho má jen Trump

Americký prezident Donald Trump na začátku týdne zrušil oficiální návštěvu Dánska. Tamní premiérka Mette Frederiksen totiž odmítla diskutovat o tom, že by mu Dánové prodali Grónsko.

Trump tak opět zamíchal kartami zahraniční i vnitrostátní politiky. „Vnímám to tak, že neplánovaně vyplulo na povrch, že měl takovou úvahu. Ale on toho bravurně využil k tomu, aby ze sebe udělal silného vůdce. To je přesně to, co Trumpovi voliči chtějí,“ vysvětluje pro Týdeník Respekt Petr Boháček. Více o Trumpově politickém přístupu čtěte v článku od Alžběty Bajerové.

Petříčkova velvyslanecká rošáda nepřinesla překvapení

Překrucování ústavy presidentem Milošem Zemanem, i ne příliš slavné jmenování velvyslanců. Témata, která hýbou českou politikou. 

,,V pondělí začala každoroční porada velvyslanců v Černínském paláci, a tak jsme v Asociaci pro mezinárodní otázky již poněkolikáté zpracovali přehled titulářů zastupujících ČR v zahraničí. Mediální spekulace, že premiér Babiš bude chtít odměnit řadu zasloužilců z řad ANO, se nenaplnily. Pod taktovkou ministra Petříčka, jenž nastoupil do funkce na přelomu léta a podzimu 2018 došlo k jednačtyřiceti střídáním, přičemž osm zastupitelských úřadů zbývá obsadit,“ napsal pro Aktuálně.cz Vít Borčany. Prohlédněte si přehlednou infografiku, více čtěte v samotném článku.

10 Years of the Eastern Partnership: From Prague to Brussels and Where to Go Next?

In 2019, the Eastern Partnership (EaP) celebrated its 10th birthday during the sixth EaP high-level meeting in Brussels, and the time has come to reflect on its past, present and future developments.

An important milestone for the Eastern Partnership will be the year of 2020, when the implementation phase of the 20 reform points for 2020 will come to an end. In addition, by 2020, many points from the associated agreements as well as the bilateral agenda will have to be delivered by both the EU and EaP countries. This is particularly true in case of Ukraine, but to a lesser extent also Georgia and Moldova. This means that after 2020 there will be a need for a new set of interactions. Read more in the article.

9. ročník program AMO Lectures for Young Asia Scholars úspěšně zakončen

V květnu 2019 jsme úspěšně zakončili 9. ročník vzdělávacího programu AMO Lectures for Young Asia Scholars (ALYAS).

Díky podpoře Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze jsme zorganizovali dvě veřejné přednášky pro více než 90 účastníků a také několik neformálních setkání pro účastníky a alumni programu ALYAS. Letošní účastníci se zúčastnili celkem 9 expertních setkání a 4 pracovních skupin. Pozvali jsme do Prahy významné světové odborníky, jako například prof. Paula Irwina Crookese, ředitele Gratuate Studies na Oxford School of Global and Area Studies, Dr. Jue Wang z Univerzity v Leidenu a Chatham House a Helenu Legarda z berlínského výzkumného institutu Merics. Letošní účastníci byli velmi pestrou, mezinárodní a talentovanou skupinou, která se aktivně podílela na celém průběhu programu. Účastníci získali řadu praktických zkušeností a dovedností díky práci na případových studiích s mentory z veřejného i soukromého sektoru. Spolupracovali s mentory, kteří působí na Velvyslanectví České republiky v Pekingu, Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost nebo v GOVIN Group. Díky podpoře našich partnerů a aktivnímu zapojení všech účastníků, řečníků i mentorů navázal 9. ročník programu ALYAS na úspěchy ročníků předchozích.