Novinky z AMO

Událost týdne

Jeden svět: When lambs become lions

Festival Jeden svět / One World dnes uvede v české premiéře film „When lambs become lions“. Dobrodružný dokumentární thriller z keňské buše přibližuje téma obchodu se slonovinou očima pytláků i strážců divokých zvířat. Po premiéře, která proběhne dnes v 18:00 ve velkém sálu Městské knihovny, bude následovat debata, na které vystoupí i Vilém Řehák, analytik AMO se zaměřením na subsaharskou Afriku.
 
Co se událo tento týden?

Prezentace publikace: Česko-německé vztahy v číslech

V úterý 5.3. jsme společně uspořádali veřejnou diskuzi spojenou s prezentací publikace Česko-německé vztahy v číslech, mapující vývoj vztahů mezi dvěma sousedními státy v řadě specifických oblastí (obchod, sousedství, kultura a další). V diskuzi vystoupilily autorek publikace Zuzana Lizcová (AMO) a Hana Rydza(Humboldtova univerzita v Berlíně) a Volker Weichsel (Osteuropa). Akci moderovalaAlexandra Mostýn. Publikace vyšla ve spolupráci s Česko-německým diskusním fórem a s podporou Česko-německého fondu budoucnosti. Fotky z prezentace najdete zde.

NOVÁ PUBLIKACE: Česko-německé vztahy v číslech

Research Paper Česko-německé vztahy v číslech mapuje vývoj a stav vztahů mezi dvěma sousedním zeměmi na základě statistických dat z řady nejrůznějších oblastí. Poskytuje základní údaje o demografii, rozvoji hospodářských vztahů a přístupu vlád a občanů k energetice a ekologii. Zabývá se pracovní, studentskou a turistickou mobilitou a zachycuje úroveň znalosti cizích jazyků v obou zemích. V neposlední řadě se snaží popsat základní znaky dopravní infrastruktury mezi Českem a Německem a úroveň přeshraniční kulturní, vědecké a občanské výměny. Autorkami publikace jsou Zuzana Lizcová a Hana Rydza. Publikace vznikla ve spolupráci s časopisem Osteuropa a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Česko-německého diskuzního fóra.

Další spolupráce Visegrádu je nejasná. Téma migrace čtyřku spojilo i rozdělilo zároveň

S příchodem migrační krize se Visegrádská skupina aktivizovala a tato všudypřítomná otázka se stala hlavním tématem vzájemných vztahů. Migrace ale ustupuje a Visegrád má před sebou nové výzvy. V současné době se nabízí otázka, k jakým tématům by se V4 měla uchýlit. Podle Agendy pro českou zahraniční politiku 2018 se spolupráce Visegrádu prověří při jednání o víceletém finančním rámci EU. „Víceletý finanční rámec bude zásadní moment pro budoucí spolupráci V4. Země Visegrádu se v určité fázi jednání samozřejmě přestanou shodovat, ale je důležité, do jaké míry bude V4 schopna spolupracovat,“ uvedl Vít Dostál pro EURACTIV.cz.

Ukrajinské volby: Petro A Julija v ohrožení

Ukrajina se chystá na prezidentské volby, které se uskuteční 31. března. Případné druhé kolo se bude konat 21. dubna. Vzhledem ke slabé popularitě současného prezidenta Petra Porošenka a podobným preferencím hned několika kandidátů půjde zřejmě o nejméně předvídatelný výběr hlavy státu od zisku nezávislosti v roce 1991. Více se dozvíte v článku od Michala Lebduškyna Demokratický střed.

Nová CDU, nový přístup k migraci?

Přísnější migrační politiku slibuje nové vedení CDU, ze kterého v prosinci odešla kancléřka Angela Merkelová. Jak moc se liší přístup k migraci nové šéfky Annegret Krampové-Karrenbauerové? Může tato nástupkyně něco změnit? A jakou strategii Německo prosazuje na evropské úrovni? O tom mluvila Zuzana Lizcová Horizontu ČT24.

Vnitro prodává tiskárny za pár stovek. Experti hned z první získali data

Málokdo ví, že v kopírkách/tiskárnách je pevný disk, na nějž se nahrávají všechny soubory poslané do přístroje. V těch, které veřejně prodává ministerstvo vnitra, lze i po promazání dohledat názvy souborů. Podle Tomáše Rezka, jenž se zabývá kyberbezpečností, nemusí být samotné názvy dokumentů nutně rizikové. „Záleží však, o co útočníkovi jde. Pokud o povrchní screening, mohou mu pomoci i jména souborů,“ řekl Rezek iDNES.cz. Vždy jde podle něj o určitou loterii, neboť člověk dopředu neví, co v přístroji najde.