Newsletter: Nový podcast Café Evropa| 20 let Česka v EU

Během posledních 14 dnů se odborníci z Institutu EUROPEUM vyjadřovali v médiích ke škále evropských témat. Například Martin Vokálek komentoval poslední zasedání Evropského parlamentu pro TN.cz. Dále si můžete přečíst článek v BalkanInsight o postojích Čechů k EU s komentářem Žigy Faktora, nebo zhlédnout rozhovor Jany Juzové pro ČT24 o prezidentských volbách v Makedonii. Dále se Českem rozpoutala diskuze o novém migračním paktu, o kterém do médií přispěli komentáři Vít Havelka a Viktor Daněk, který vystoupil k tomuto tématu také v podcastu Deníku s názvem Evropa pro Čechy a diskuzním pořadu Máte slovo.

Česko oslavilo 20. výročí vstupu do EU a Institut EUROPEUM byl u toho. V úterý 30. dubna jsme spolupořádali konferenci s názvem “20 let Česka v EU” na Pražském hradě za účasti českého prezidenta a premiéra, hostem byl také německý prezident. Dále jsme se podíleli na výstavě 20 let v EU / 20 Years in the EU, kterou můžete navštívit od úterý 30. dubna na Mariánském náměstí. Ten samý den jsme navíc měli stánek na Dnu Evropy na Fakultě sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně. O den později, 1. května, jsme byli součástí oslav Zažijte Evropu s naším stánkem na Náměstí Václava Havla v Praze.

Tento týden vyšel také čtrnáctý díl našeho podcastu Café Evropa s názvem “Domácí a sexualizované násilí: co přinesou nová pravidla?” Podcast diskutuje dopad redefinice znásilnění, která prošla Poslaneckou sněmovnou, nebo postoj české společnosti k Istanbulské úmluvě. Pozvání přijali Klára Kadár a Daniel Bartoň. Ve středu 1. května proběhlo také veřejné natáčení podcastu Café Evropa na téma 20 let v EU bez hranic s Ladislavem Ziburou, Veronikou Capákovou a Davidem Prachařem. Více informací o Café Evropa naleznete dále v newsletteru. 

 

Akce se konaly i v rámci dalších našich projektů, například RevivEU spolupořádalo hned dvě debaty. V pondělí 22. dubna se konala v Liberci na téma klimatické politiky a záchrany Jizerské 50 a ve středu 24. dubna pak v Brně na téma přístupu Čechů k migraci po válce na Ukrajině

Ani naši výzkumníci uplynulé dva týdny nezaháleli. Například výzkumná pracovnice Silke Maes se ve své nejnovější práci zabývá otázkami kybernetického násilí na ženách, a také zkoumá, jak ženy využívají digitální prostor a jak k němu přispívají. Dále jsme vydali trojici textů k výročí vstupu do EU, Vít Havelka píše o proměně politiky soudržnosti, Klára Votavová o současné průmyslové politice EU a souvisejících rozdílech mezi státy a Silke Maes o zvyšování životní úrovně po vstupu do EU. 

EUROPEUM a 20 let členství v Evropské unii

V úterý 30. dubna se konala konference na Pražském hradě s názvem “20 let Česka v EU”, kterou pořádal Institut EUROPEUM ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky, Asociací pro mezinárodní otázky a Ústavem mezinárodních vztahů. Na konferenci promluvil premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel, předseda Senátu Miloš Vystrčil, či německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Videonahrávkou přispěli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Adamová Pekarová. Řečníci zdůraznili důležitost členství v EU a spolupráce mezi státy, ale také možnosti dalšího rozšiřování a směřování Unie. 

V rámci oslav se v úterý 30. dubna konalo slavnostní zahájení výstavy 20 let v EU / 20 Years in the EU na Mariánském náměstí v Praze, na které se Institut EUROPEUM podílel. Výstava se zaměřuje na významné momenty členství ČR v EU a představuje projekty spolufinancované z evropských prostředků. Výstavu můžete navštívit do konce května. 

Náš stánek jste mohli zahlédnout v úterý 30. dubna také na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně v rámci studentské akce Den Evropy pořádaného spolkem Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu.

Ve středu 1. května jsme se opět přesunuli do Prahy, tentokrát na Náměstí Václava Havla v rámci oslav Zažijte Evropu. Oba dva dny mohli návštěvníci blíže poznat činnost Institutu EUROPEUM, otestovat si svoje znalosti o EU a dozvědět se tak více o stážích u nás.

#14 – Domácí a sexualizované násilí: co přinesou nová pravidla?

V nové epizodě našeho podcastu se zaměřujeme na téma domácího a sexualizovaného násilí. Sledujte nebo poslouchejte rozhovor s Klárou Kadár, manažerkou sekce Advocacy v organizaci Konsent a Danielem Bartoněm, advokátem a odborným asistentem na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Jolana Humpálová, reportérka a zástupkyně šéfredaktora Voxpotu se ujala moderace tohoto dílu a s hosty diskutuje nedávný rozsudek v kauze Dominika Feriho, redefinci znásilnění, která prošla Poslaneckou sněmovnou, či pohled české společnosti na Istanbulskou úmluvu. Epizoda se ale věnovala také roli popkultury v této problematice. Díl si můžete pustit zde.

Ve středu 1. května proběhlo také veřejné natáčení podcastu Café Evropa na téma “Dvacet let bez hranic: Co nám dalo 20 let otevřené Evropy?”. O EU, jejích pozitivech i negativech přišli debatovat herec David Prachař, novinářka Veronika Capáková a cestovatel a spisovatel Ladislav ZiburaNa tento díl se můžete těšit už příští týden!