Národní konvent o EU: Reakce na americký zákon o snížení inflace

V pátek 5.května proběhl Den Evropy. Kromě aktivit na našem stánku, kde se mohli návštěvníci dozvědět více o našich aktivitách a zasoutěžit si v kvízu jsme také spolupořádali debatu v rámci Café Evropa, a to na téma: „Bláznivá a mladá věda v Česku – máme být na co hrdí”. Pozvání přijaly Adéla Chalupová, jaderná inženýrka a Markéta Klíčová, PhD. studentka v oboru nanotechnologií, Technická univerzita v Liberci. Debatou provázel Petr Koubský, Deník N. 

V rámci festivalu Svět knihy také 11.května proběhla debata Café Evropa na téma „Umělá inteligence: příležitost nebo hrozba?”. Jak se postavit k fenoménu umělé inteligence a jeho využití v literatuře? To a více řešili hosté Tereza Bartoníčková, zakladatelka a ředitelka, Internetový institut, Petr Tureček, evoluční biolog a básník a Marcel Kolaja, poslanec Evropského parlamentu, Piráti, skupina Zelených/Evropské svobodné aliance, který do debaty přispěl přednahraným videem. Moderovala Klára Vlasáková. Debatu můžete zhlédnout na Facebooku Café Evropa zde.

Národní konvent o EU | Doporučení: Reakce na americký zákon o snížení inflace

Naše výzkumná spolupracovnice Tereza Novotná a seniorní výzkumná pracovnice Kateřina Davidová zpracovaly doporučení vyplývající z diskuze kulatého stolu Národního konventu o EU, která se konala 28. dubna 2023, a to na téma “Reakce na americký zákon o snížení inflace”. Doporučení si můžete přečíst zde.

Hospodský kvíz “Evropa ve víru dění”

15. května proběhl v Brně v Garden Food Concept hospodský kvíz s názvem “Evropa ve víru dění“.

Hosty byli Markéta Gregorová, poslankyně Evropského parlamentu, Piráti, Zelení/ESA a Vít Hloušek, vedoucí institutu, Mezinárodní politologický ústav, FSS MUNI.

Kvíz moderovala Aneta Zachová, šéfredaktorka, EURACTIV.cz

Po kvízu následovala neformální debata s hosty. 

Články a publikace

V médiích

  • DeníkN: Globálních krizí přibývá, stát se vrací. Čeští politici to však ignorují (Klára Votavová)
  • ČRo Plus: O tureckém prezidentovi voliči definitivně rozhodnou za 14 dní (Žiga Faktor)
  • Trend.sk: Unie se nevzdává představy o zelené budoucnosti. Přestože to zvýší ceny za bydlení a cestování. (Kateřina Davidová)
  • RTVS: Současný stav Evropské unie (Vít Havelka)
  • ČRo Plus: Dění kolem Ukrajiny a Ruska (Zuzana Stuchlíková)
  • ČRo Plus: Ukrajina nebo Moldavsko patří podle německého kancléře do Evropské unie… (Žiga Faktor)
  • ČRo Plus: Přístupové rozhovory s Ukrajinou by mohly v Bruselu začít ještě letos (Jana Juzová)