EU± // Evropský rozpočet
Sledujte již dnes debatu ze série EU± // Evropský rozpočet pořádanou ve spolupráci s Katedra evropských studií IMS FSV UK.
Na konci tohoto roku končí dlouhodobý evropský rozpočet 2014-2020, a tedy od 1. ledna by měl začít nový, který byl před dvěma týdny definitivně dohodnut EP a členskými státy. Součástí nového rozpočtu by měl být i velký záchranný balík 750 miliard €, jehož účelem je pomoci evropským ekonomikám zotavit se z koronavirové krize. Problém je ale v tom, že plán musí být ještě jednomyslně odsouhlasen představiteli členských států, ale tři členské státy – Slovinsko, Maďarsko a Polsko – nejsou ochotny se pod kompromis podepsat. To v praxi znamená, že Evropské unii hrozí po 1. lednu rozpočtové provizorium. Co to znamená v praxi? Jaké dopady to může mít na Českou republiku? Co by mohlo odpor Polska a Maďarska zlomit tak, aby EU mohla začít nový rozpočet od nového roku implementovat? Proč Polsko a Maďarsko finální dohodu blokují? A je možné tyto země obejít?
Na tyto a další otázky Vám odpoví:
• Ing. Michal Částek, Ph.D. – ředitel odboru EU, Ministerstvo financí ČR
• Viktor Daněk – bruselský zpravodaj, Český rozhlas
Debatu bude moderovat Vít Havelka, výzkumný pracovník EUROPEUM Institute for European Policy.Debata bude vysílána živě na stránkách EUROPEUM Institute for European Policy a Katedra evropských studií IMS FSV UK. Své dotazy můžete našim hostům pokládat v komentářích pod videem nebo už nyní na stránkách události.Budeme se těšit na Vaši účast. Debata je organizována s podporou Jean Monnet Chair TeDEUSS – Teaching and debating EU small states’ security na FSV UK a spolufinancována z programu Evropské unie Evropa pro občany.
Rok nové Evropské komise v úřadě
Je tomu rok, kdy byla ustanovena nová Evropská komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou. Na začátku svého funkčního období si stanovila několik priorit, které se po dobu svého působení snaží naplňovat. Jednou z těchto priorit je Zelená dohoda pro Evropu, která má za cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, čímž má přispět k udržitelnějšímu fungování hospodářství Evropské unie. Dalšími prioritami v agendě Evropské komise je příprava Evropské unie na digitální věk nebo ochrana evropského způsobu života. Pozornost medií a veřejnosti věnovaná těmto oblastem však byla do velké míry přebita pandemií COVID-19.
Jak se daří Evropské komisi naplňovat stanovené priority? Jak do jejich plnění zasáhla pandemie COVID-19? Ve kterých oblastech se odvedlo nejvíce práce? Jaké plány vzbuzují největší kontroverze? A jak kvalitní se ukazuje nové složení Evropské komise? Na tyto a další otázky Vám odpoví:
• Ondřej Houska, redaktor, Hospodářské noviny
• Vít Beneš, Katedra mezinárodních vztahů, Metropolitní univerzita Praha
• Ondřej Plevák, redaktor, EURACTIV.cz
• Zuzana Stuchlíková, výzkumná spolupracovnice, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Debatu bude moderovat Vít Havelka z EUROPEUM Institute for European Policy. Diskuse bude vysílána živě na stránce EUROPEUM Institute for European Policy. Své dotazy můžete našim hostům pokládat v komentářích pod videem nebo již nyní na stránce události.
Western Balkans in 2020: EU Enlargement in Turbulent Times
EUROPEUM Institute for European Policy cordially invites you to to an online debate titled “Western Balkans in 2020: EU Enlargement in Turbulent Times”.
Preliminary programme:
► 17:00 – 17:05 Introductory remarks
► 17:05 – 17:25 Presentation by Marko Stojić
► 17:25 – 18:15 Panel discussion and questions from the audience
Confirmed speakers:
• Simonida Kacarska, Институт за европска политика (ЕПИ)/European Policy Institute – EPI, North Macedonia
• Gentiola Madhi, OBC Transeuropa and Akademia e Integrimit Europian dhe Negociatave – AIEN, Albania
• Marko Stojić, EUROPEUM Institute for European Policy and Metropolitní univerzita Praha
Chair: Jana Juzová, EUROPEUM Institute for European Policy
The Western Balkan region and the EU enlargement policy have seen both high and low points over the past year. The COVID-19 crisis showed the necessity for a closer cooperation between the EU and the Western Balkans, providing an opportunity for approximating the region to the EU. The European Council in March approved the opening of the accession negotiations with Albania and North Macedonia. However, the recent Bulgarian veto to the adoption of the negotiating framework for North Macedonia has halted the process in its infancy for now, raising further questions in the precarious and fragile integration process.
How did each of the Western Balkan countries advance in their European paths? Will the parliamentary elections in Serbia, North Macedonia and Montenegro influence their EU accession process? How can the opening of the accession negotiations with Albania and North Macedonia be unblocked? And how to avoid repeated unjustified blocking of the negotiations later in the process?