EUROPEUM aktuálně

EUROPEUM má nové vedení. Povede ho zkušený diplomat Zdeněk Beránek a výkonný ředitel Martin Vokálek

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM povede od 1. října nové vedení. Novým ředitelem se stává Zdeněk Beránek, který doposud pracoval pro Ministerstvo zahraničních věcí a mimo jiné působil jako zástupce velvyslance ve Washingtonu. Nahrazuje tak po sedmi letech Vladimíra Bartovice, který v institutu působil od roku 1999. Dosavadní zástupce ředitele, Martin Vokálek, který působí v institutu od roku 2016, bude nově zastávat funkci výkonného ředitele.

Pozvánka: Nakolik ovlivní přístupy stran k Evropské unii parlamentní volby?  

Diskuze se koná ve středu, 6. října od 17:30 do 19:00 a sledovat ji můžete živě online na Facebooku Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Ke sledování nepotřebujete registraci na Facebooku a dotazy můžete pokládat do komentářů pod videem nebo už nyní na stránce události.

Česká republika zažije tento týden volby do poslanecké sněmovny. Analytici už měsíce přináší prognózy potenciálních výsledků voleb a také sledují, které faktory ovlivňují preference voličů. Jedním z těchto faktorů jsou i programy politických stran, které se snaží zaujmout své voliče širokým spektrem témat, jako jsou například daně či životní prostředí. Mnozí by proto očekávali, že otázka Evropské unie a postoj politických subjektů k evropským záležitostem bude hrát jednu z hlavních rolí v těchto programech. Politické strany a hnutí nicméně ve svých kampaních téma EU příliš neakcentují, což by mohlo naznačit, že u svých voličů velký zájem o evropských otázkách nečekají.

Diskutují:

  • Nikola Hořejš, analytik, STEM Ústav empirických výzkumů  
  • Vendula Kazlauskas, projektová manažerka a analytička, Asociace pro mezinárodní otázky

Moderátorem debaty bude Vít Havelka, výzkumný pracovník Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. 

Více informací naleznete na facebookové události.
Pro přidání události do Vašeho kalendáře klikněte zde.

Pozvánka: O budoucnosti demokracie v Česku a EU

Hlavním cílem Evropské unie je od jejího vytvoření zachování míru a demokracie mezi evropskými státy i po celém světě. Vzhledem k rostoucí frekvenci a intenzitě humanitárních krizí a konfliktů, které představují hlavní hrozbu pro světový mír a demokracii, přišla Evropská unie s konceptem tzv. „odolné společnosti“, který si klade za cíl posílit demokracii zejména v nestabilních zemích. Současná epidemiologická krize a narůstající nerovnosti ve společnosti budou mít zajisté vliv i na stabilnější státy. Budou se umět s problémy a narůstajícím demokratickým deficitem vypořádat?

Debata se uskuteční v úterý 12. října v čase od 10:00 do 11:30, Praha 1 (přesné místo bude upřesněno) a proběhne v prezenční formě.

Registrační formulář na akci naleznete zde.
Více informací najdete na naší facebookové události.

Pozvání přijali:                                                                                               

  • Adéla Horáková, právnička, iniciativa Jsme fér
  • Pavel Pšeja, předseda a člen představenstva, DEMAS
  • Aneta Zachová, šéfredaktorka, EURACTIV.CZ
  • Moderátor: Martin Vokálek, výkonný ředitel, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Democracy back then and now: What challenges are we facing?

Only 30 years ago, after the fall of the Communist regime, the Czech Republic made a large transition from a non-democratic regime with a centrally planned economy to a liberal and parliamentary democracy with a free-market economy. While the expectations were high, the democratic reality of today is quite different. In 2019, the country witnessed the largest manifestations since the Velvet Revolution. What are the challenges that young democracies such as the Czech Republic face?

The in-person debate will take place on Tuesday, 12th October, from 16:00 to 17:30 at Prague 1 (the exact venue will be confirmed soon).

Please register for the event here.
You can find more information about the debate at the Facebook event.

Confirmed speakers:

  • Linda Sokačová, Director, Amnesty International Czech Republic 
  • Monika MacDonagh-Pajerová, lecturer, New York University in Prague, Czech activist, former diplomat, and student leader of the 1989 Velvet Revolution 
  • Moderator: Alexandra Visnerova, Project Manager at EUROPEUM

REPORT: V4 směřující k novému strategickému konceptu NATO a strategickému kompasu EU

Výzkumná pracovnice, Danielle Piatkiewicz, se podílela na sepsání reportu o obraně V4. Report napsalo šestnáct odborníků a je shrnutím projektu s názvem: „Returning to the roots of the Visegrad cooperation – coordinating V4 strategy towards NATO Strategic Concept and European defense autonomy“, který je podporován Mezinárodním visegrádským fondem.

ČT24: Summit Evropské unie: Jaký je plán vstupu do EU pro Balkán?

Výzkumná pracovnice Jana Juzová v živém vysílání Studia ČT24 okomentovala situaci ohledně Summitu EU se západním Balkánem ve Slovinsku. Tématem rozhovoru je mimo jiné vstup západního Balkánu do EU, jeho podoba a časová osa.

EURACTIV: Turecko pod Erdoganem má jen malé šance na dobré vztahy s EU. Migraci ale musí řešit společně

V článku pro euractiv.cz se vedoucí naší bruselské kanceláře Žiga Faktor vyjadřuje k napjatému vztahu mezi EU a Tureckem. Komentář se zaměřuje na budoucí směřování vzájemných vztahů a migraci z Afghánistánu.

Youth Conference in Prague

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v České republice organizuje v rámci Konference o budoucnosti Evropy pro studenty českých středních a vysokých škol první Youth Conference in Prague 2021. Cílem konference je poskytnout mladým lidem platformu a prostor být součástí celoevropských diskuzí o budoucnosti Evropy.