Dnes pro vás mám inspirativní příběhy lidí, kteří bojují za lepší život pro sebe a lidi okolo sebe. Jeden je z naší nové mise v Jemenu, ten druhý z Česka.
Co se zrovna děje?
Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů
Lidem s postižením v Severní Makedonii pomáháme vést normální život. Nejzranitelnějším skupinám přináší tento projekt důstojnost a měl by být příkladem, jak odbourat zastaralé přístupy k podpoře lidí s postižením.
Již dva měsíce zaměstnanci Člověka v tísni nepřetržitě pracují, když pomáhají s následky zemětřesení, které 6. února zasáhlo Turecko a severozápadní Sýrii. Potřeba pomoci je vysoká a ČVT v obou zemích pokračuje v práci.
V listopadu 2022 nás oslovila pracovnice základní školy. Seznámila nás s rodinou, která se po několika letech vrátila ze Slovenska a jejichž situaci bylo potřeba začít akutně řešit. Jednalo se především o zdravotní stav nejmladšího syna.
I já můžu něco změnit.
Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout
Džamíl Mothana Mohammed Moqbel je šejk komunity Mohamašínů v Mahwa Al-Asfl, v jemenském Habilayu. Komunita Mohamašínů patří v Jemenu k těm nejzranitelnějším, po staletí čelí marginalizaci, násilí a je sociálně i politicky diskriminována. Vyloučení ze společnosti omezuje jejich možnosti a nemohou se cítit bezpečně. Kromě toho, že je Džamíl milujícím otcem čtyř chlapců a tří dívek, stará se také o 133 rodin ve své komunitě. Ve svých dočasných domovech nemají dostatek vody, natož čisté vody, záchodů a hygienických zařízení. Jejich děti jsou kvůli špatným hygienickým a životním podmínkám ohroženy smrtelnými infekčními chorobami.
S nedostatkem čisté vody jsme pomohli obnovením nefunkční studny. Iniciovali jsme osvětová hygienická sezení a distribuovali základní hygienické potřeby, jako třeba mýdla, čistících prostředků a nádob na vodu. Džamíl se nechtěl smířit se situací a pod technickým vedením našeho týmu inicitativně vyřešil problém se stokami okolí svého domu. S bratrem Džamalem si Džamíl půjčil peníze a vykopal si vlastní žumpu pro latrínu, čímž zmírnil zdravotní rizika plynoucí ze špatné hygieny.
“Podpora a informace od ČVT mi pomohly uvědomit si, že mohu něco změnit a ochránit své lidi před smrtelnými nemoceni – zejména dětí – tím, že napomohu k lepším hygienickým podmínkám,” říká Džamíl.
Džamílovy a Džamalovy aktivity mohou být pro místní přelomovou událostí. Džamíl a jeho komunita však mají před sebou ještě dlouhou cestu ke zmírnění chudoby a zlepšení příležitostí pro svou generaci i generace budoucí. I přes to, že pomáháme v oblasti vody, hygieny a sanitace (WASH), je život pro obyvatele Mahwa Al-Asfl ve válce zmítané zemi stále těžký. Více lidí potřebuje přístup k základním zdrojům, které uspokojí jejich životní potřeby, jako je čistá voda a hygiena, zdravotní péče, vzdělání a zaměstnání, aby se vymanili z kruhu chudoby a mohli žít důstojný a plnohodnotný život.
Přečtěte si více o Džamílovi a naší nově otevřenou misi v Jemenu v tomto článku.
Chci lidem ukázat, že to jde.
Dobrá zpráva před koncem
„Když jsem teď jezdila na stáže po kladenských ubytovnách, tak mě hodně lidí poznávalo. Jedna paní, se kterou jsem v minulosti na jiné ubytovně strávila tři týdny mi tehdy říkala, ať nepláču, že holt takový je život. Když mě ta paní teď po letech viděla, v jejích očích bylo překvapení a zároveň radost, že jsem to nevzdala. Chci lidem ukázat, že to jde, že není třeba se smiřovat s tím, co je,“ říká odhodlaně matka čtyř dětí: Růženky, Martina, Milánka, který žije se zdravotním postižením, a nejmladší Markétkou. Sama nedokončila střední školu a po rozchodu s dlouholetým přítelem jí zbyly společné dluhy z půjček, kterými zachraňovali díry v rodinném rozpočtu. Na dluhovou poradnu Člověka v tísni se obrátila v touze dořešit svou tíživou situaci.
Už několik let žije Markéta spokojeně. S novým partnerem Zdeňkem přibyla do rodiny ještě Markétka. Navíc se rozhodla, že je konečně čas doplnit si vzdělání a vrhla se do rekvalifikačního kurzu pracovníka v sociálních službách. Domnívá se, že díky tomu, že se v minulosti vypořádala se svými problémy, dnes už by jiným dokázala sama pomoct. Na sobě musela hodně tvrdě zapracovat. Nebylo jednoduché zkombinovat péči o čtyři děti, v týdnu školu, praxi, po večerech ještě učení a víkendy trávit na dlouhých brigádách.
Nyní se dozvěděla, že ji středočeská pobočka přijímá do služby, která v nejtěžších časech pomáhala i její rodině. „Bylo to dojemné, protože se štěstím rozplakala. Dostat se k nám do Sociálně aktivizační služby není jednoduché. Markétu jsme přijali, protože má obrovskou motivaci, orientuje se velmi dobře v systémech sociální práce, a když jedná s klienty nebo působí v klubech pro matky či dospívající dívky, je charismatická, empatická, má velmi dobré nápady. Navíc má pochopení pro životní situace klientů, určitě i díky své osobní zkušenosti. Perfektně zapadla do týmu,“ líčí krajská koordinátorka sociálních služeb Jana Odvárková.
Na závěr
Jak na udržitelnou budoucnost?
Na Den Země přijďte do naší kavárny Langhans, kde vás čekají debaty, slampoetry a různý novinky ze světa udržitelnosti.
Událost a program tady.
Budete s námi pracovat?
Nominujte na Cena Gratias Tibi.
Mladí a aktivní lidé, žáci a studenti, kteří se snaží měnit svět kolem sebe k lepšímu, jsou mezi námi. Nominujte je zde.