AMO: pozvánka a novinky

 (Ne)dohody mezi Íránem a USA.

Ve středu 14. srpna od 19:00 (Skautský institut) se můžete těšit na přednášku Ali Fathollah-Nejada (Brookings Doha Center), který bude hovořit o současném politickém vývoji v Íránu. Přednáška se zaměří na eskalující napětí mezi Íránem a Spojenými státy v návaznosti na jednostranné odstoupení od Společného komplexního akčního plánu (JCPOA) v květnu 2018. Pro účast se prosím registrujte zde: http://bit.ly/Iran_USAnull

Východní Německo obchází “modrá hrozba”. Radikálové z AfD směřují k volebnímu triumfu

Obyvatele východoněmeckého Saska, Braniborska a Durynska čekají v září a říjnu volby do spolkových parlamentů. Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD), mezi jejíž hlavní body kampaně patří odpor vůči EU a migraci, má dle průzkumů velké šance na úspěch. “Předpokládané výsledky ukazují, že ani za 30 let se nezacelila propast mezi západem a východem, kde jsou nižší platy, vyšší nezaměstnanost a strukturální problémy,” komentovala pro Aktuálně.cz Adéla Jurečková.

Policy paper: Čína v Parlamentu České republiky v letech 1993-2018

Jaké byly a jaké jsou vztahy českého Parlamentu vůči Číně? Zatímco v první dekádě od roku 1993 se Čína pohybovala na samotném okraji politického zájmu, v posledních letech je stále častěji přítomná v parlamentních diskusích. Ty se staly více diverzifikovanými, věcnými a konkrétními. Čtěte více v podkladu Alžběty Bajerové a Ivany Karáskové.

Útok na polský národ. Z práv LGBT se stává predvolební téma

Polsko a jeho antihomosexuální politika. V rozdělené polské společnosti nabývá téma rovnocenných práv LGBTQ stále více na kontroverznosti. Podléhá také vlivům předvolebních kampaní. “Lidé si řeknou, že opozice se věnuje duhovým pochodům, zatímco Právo a spravedlnost (PiS) přináší třináctý důchod,” komentoval pro SME také Vít Dostál.

Lidstvo jako kůň, který odmítá skočit

Francouzský filosof Bruno Latour ve své knize Down to Earth: Politics in the New Climatic Regime hovoří mimo jiné o USA volících si Donalda Trumpa presidentem jako o koni stojícím před překážkou. Tomáš Jungwirth ve svém příspěvku pro Deník Referendum převádí tuto metaforu na mnohem universálnější, týká se totiž nás všech. Našli jsme se v době, kdy nelze změnám klimatu nadále jen slepě přihlížet. Skočit, či neskočit? 

Ožehavý tanec mezi vejci: Von der Leyenová ladí před klíčovým hlasováním noty s unijními lídry

Nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen objíždí po svém úspěchu unijní země. Jako třetí v pořadí, po Francii a Polsku, bylo i setkání s českým premiérem Andrejem Babišem. Otázkou stále zůstává, která portfolia připadnou jakým státům. Je známo, že von der Leyen za své vítězství vděčí zejména Polsku a Maďarsku. „Země střední a východní Evropy určitě sehrály nemalou roli během jejího zvolení předsedkyní Komise. Poměr hlasů byl velmi těsný a to, že ji podpořila polská strana Právo a spravedlnost nebo maďarský Fidesz, jí velmi pomohlo,” komentoval pro Info.cz Vít Dostál.