AMO: nové články, komentáře a papery

Napětí ve Spojených státech a vyrovnávání se s historií

Od smrti George Floyda 25. května uplynuly více než tři týdny. Za tu dobu proběhly ve Spojených státech, ale i jinde po světe stovky protestů proti rasmismu a diskriminaci. Analytik Petr Boháček se dlouhodobě věnuje tématům týkajících se Ameriky a jejím sociopolitickým otázkam. Jeho postřehy a komentáře najdete na iROZHLAS.cz, nebo v podcastu Vinohradská 12.

Poměr sil v současném Iráku

Že irácké politice dominovaly proíránské síly a že Írán hrál mnohdy rozhodující roli ve jmenování nejvyšších iráckých politických postů je konstanta známá každému, kdo se o tento region někdy zajímal, nicméně nejposlednější vývoj ukazuje, že se tato situace nejspíš právě teď mění.

Audit vztahů Číny se zeměmi střední a východní Evropy (17+1)

Výsledky auditu spolupráce zemí střední a východní Evropy a Číny ve formátu 17+1 jsou nyní dostupné i v češtině.

Politici řeší, kolik nás bude stát unijní předsednictví, ale co bychom při něm mohli prosadit, je nezajímá

Komentář Víta Dostála: Úřad vlády vyhlásil veřejnou konzultaci k prioritám předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, kterého se naše země ujme ve druhé polovině roku 2022. Snahu otevřít debatu o tom, čeho vlastně v čele Evropy chceme dosáhnout, je třeba ocenit. Veřejná konzultace k tomu ale nestačí – klíč k českým prioritám v EU mají politici, kteří by se mu měli více věnovat. Předsednictví je skvělou příležitostí jak pro Česko, tak nakonec i pro jejich kariéry. Jenže zatím nic nenasvědčuje tomu, že by si to naši představitelé uvědomovali.

Uhlí, zaměstnanost a spravedlivá transformace v podmínkách České republiky

V České republice má těžba uhlí dlouhou tradici. První černé uhlí bylo vytěženo už v 18. století 1 a největší rozkvět byl zaznamenán během 80. let minulého století, kdy se těžilo bezmála 100 milionů tun ročně.

K výběru hostů DVTV: rozmohl se nám tu takový nešvar…

Rozhodování seriózních médií, komu poskytnou svoji platformu, je stejně klíčové, jako objektivní zpracovávání reportáží. Zvaní šiřitelů konspiračních teorií rozšiřuje prostor „alternativních“ médií.