AMO: komentáře, média, ohlédnutí za Forem 2000

Turecká invaze do Sýrie: pozadí Erdoganova plánu a důsledky Trumpova prohlášení

Turecký prezident oznámil, že začala vojenská operace v severní Sýrii namířená proti Kurdům.

Turecko ji zahájilo nálety, podpořené dělostřeleckou palbou. Ankaru podporují i proturečtí vzbouřenci. Podle Kurdů udeřilo letectvo na civilní oblasti v pohraničním městě Ras al-Ain.

Už předtím kurdské úřady vyzvaly k všeobecné mobilizaci. Ankara chce vytvořit takzvanou bezpečnostní zónu, ze které plánuje vytlačit Kurdy a přesune tam syrské uprchlíky ze svého území. Přečtěte si článek od Karolíny Lahučké pro Deník N, který situaci podrobně rozebírá.

Kaczyńského neúplné vítězství

To, jaké bude Polsko v dalších letech, ovlivní i prezidentské volby v příštím roce. Úspěšné sociální programy a rostoucí ekonomika – faktory, které Právu a spravedlnosti zajistily vítězství – jsou pro Kaczyńského pouhým nástrojem pro širší a zásadnější cíl, a tím je silnějsí Polsko.“ Čtěte více v článku Víta Dostála pro Lidové noviny.

Poláci ocenili vládu PiS, opozice neoslovila nové voliče

Poláci v nedělních parlamentních volbách ocenili vládní působení strany Právo a Spravedlnost (PiS) v uplynulých čtyřech letech a největší opoziční uskupení Občanská koalice nedokázalo oslovit nové voliče. Vláda PiS zavedla například přídavky 500 zlotých (přes 3000 korun) na dítě a třinácté důchody pro seniory. Snížila snížila věk odchodu do penze a zvýšila minimální mzdu. „Vláda dokázala lépe přesvědčit voliče, že má pozitivní program, pro který stojí hlasovat,“ podotkl Dostál. Čtěte více v článku pro ČTK.

Čína své angažmá v Česku zpackala. Vsadit na několik zdejších politiků nestačilo, navíc se chová jako slon v porcelánu

Tahanice kolem vypovězení partnerské smlouvy mezi Prahou a Pekingem značí neslavný konec česko-čínských líbánek. Neschopnost Číny reagovat na politickou atmosféru v Česku dokazuje, jak málo promyšlený byl pokus Pekingu angažovat se v Česku i v celém regionu střední a východní Evropy.

„Neschopnost Číny reagovat na změnu politické atmosféry v Česku dokazuje, jak málo promyšlený byl pokus Pekingu angažovat se v Česku i v celém regionu střední a východní Evropy.“ Aktuální vypovězení partnerské smlouvy mezi Prahou a Pekingem a celkový pohled na vývoj česko-čínských vztahů v posledných letech okomentoval pro Deník N Filip Šebok.

AMO se zúčastnilo Fóra 2000 s debatou na téma „Virtual Insanity? How to Guarantee Transparency in Digital Political Advertising

Dne 14. října 2019 proběhla v rámci mezinárodní konference Forum 2000 debata ’Virtual Insanity? How to Guarantee Transparency in Digital Political Advertising’ organizovaná ve spolupráci mezi AMO a European Partnership for Democracy. V debatě přijali účast poslanec Jan Lipavský za Pirátskou stranu, analytička Globsec Miroslava Sawiris a ředitel centra nových médií v Internews Ukraine Vitalij Moroz.

Otázky týkající se digitální politické reklamy, online transparence a dezinformací stály v popředí této diskuze. Nicméně její účastníci měli možnost seznámit se se stavem online dezinformací, politického marketingu a řešení výzev s nimi spojených nejen v České republice, ale také na Slovensku a Ukrajině. Jan Lipavský se ve svém vystoupení zaměřil na otázky připravenosti české společnosti čelit dezinformacím a cizímu vměšování v demokratické procesy v České republice. Miroslava Sawiris přiblížila publiku situaci na Slovensku a krátce prezentovala výsledky výzkumu think tanku Globsec týkajícího se prezidentských voleb na Slovensku. Vitalij Moroz mluvit o zkušenosti s prací se sociálními platformami a jejich chování na Ukrajině.