AMO aktuálně

Projev o stavu Unie 2021 – co čeká na Česko?

Když loni na podzim předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přednášela svůj první projev o stavu Evropské unie, zdálo se, že se Evropa už může soustředit na obnovu po koronavirové pandemii. Místo toho musela zvládnout nový, ještě větší nápor onemocnění, rozběhnout očkování a k tomu se vypořádávat s dlouhodobými výzvami a pracovním plánem, který byl kvůli zvládání pandemie odložen.

The Environmental Impact of Chinese Projects in the Western Balkans

Přečtěte si nejnovější policy paper našeho projektu China Observers in Central and Eastern Europe (CHOICE) – „The Environmental Impact of Chinese Projects in the Western Balkans“. Analytička Mirela Petkova v něm popisuje dopad pěti vybraných projektů financovaných Čínou na životní prostředí v oblasti západního Balkánu, konkrétně v Srbsku, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině.

The 2021 Disinformation Resilience Index study covers four Visegrad countries (Czechia, Hungary, Poland, Slovakia) and six Eastern Partnership states (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Ukraine).

Radio Wave: Terorismus se nedá porazit válkou, říká analytik. Ukázaly to intervence po 11. září

V těchto dnech si připomínáme 20 let od útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku. Jak 11. září změnilo svět i to, jak o něm uvažujeme? „11. září znamenalo začátek konce hegemonie Spojených států. Skutečný konec vidíme až teď. Důkazem je i zpackaný odchod z Afghánistánu,“ říká odborník na mezinárodní vztahy a analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček.

Poslední seminář projektu CGYPP je za námi! Účastníci se tentokrát podívali do Ostravy

Poslední, v pořadí třetí, seminář aktuálního ročníku Česko-německého programu pro mladé profesionály (Czech-German Young Professionals Program – CGYPP) proběhl minulý týden v Ostravě a v Třinci. Skupina mladých Čechů a Němců absolvovala různorodý a zajímavý program, včetně hned několika diskusí se zajímavými hosty, návštěvy komunitního centra ve vyloučené lokalitě či v třinecké knihovně. Vše bylo rámováno hlavním tématem letošního roku, které zní – cesty z krize. 

AMO Talks: Ruské parlamentní volby 2021 – zlom pro další směřování země

Od 17. do 19. září budou Rusové volit 450 poslanců Státní dumy ve volbách, které budou skutečně zlomové. Popularita vládnoucí strany Jednotné Rusko prezidenta Putina je podle průzkumů na nejnižší úrovni za poslední dobu. Vláda proto stupňuje kampaň proti opozici a přijala zákony, které znemožňují kandidovat rekordnímu množství lidí. Zásadním způsobem také ztížila možnost nezávislého monitoringu voleb. Jak tyto zákony ovlivní volební klání? Co bude výsledek voleb znamenat pro prezidenta Putina a pro ruskou domácí i zahraniční politiku? Můžeme očekávat radikální zlom pro ruskou společnost? Na tyto otázky odpoví a čerstvé výsledky voleb zhodnotí přednáška Terezy Souškové a Pavla Havlíčka (AMO).

Zveme Vás: Konference o klimatu a bezpečnosti

Zveme Vás na Konferenci o klimatu a bezpečnosti pořádanou ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, Britským velvyslanectvím v Praze a německým think-tankem Adelphi ve středu 29. září 2021 od 9 do 12 hodin v Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí. Otevře za účasti předních domácích i zahraničních odborníků v Česku dosud opomíjené téma bezpečnostních dopadů změny klimatu. Konference se uskuteční v angličtině. Pro osobní účast se, prosím, zaregistrujte na tomto odkazu.