Agenda pro českou zahraniční politiku 2018

Na Hradě se dnes schází nejvyšší ústavní činitelé k zahraniční politice. Jaká jsou doporučení AMO? Přečtěte si novou Agendu pro českou zahraniční politiku 2018

Podle analytiků AMO je nezbytné změnit styl zahraniční politiky, jejímž jediným veřejně prezentovaným tématem je dnes migrace. Česká republika je ve velmi dobré mezinárodní pozici. Nepřispívá však k udržení řádu, který ji dodává bezpečí a možnost prosperity. Dnešní tvůrci zahraniční politiky jen prohlubují českou zahleděnost do sebe, což může mít fatální důsledky.

Jak připomínají editoři knihy Vít Borčany a Vít Dostál, dominantní zaměření se na migraci s sebou přináší i řadu rizik: „Degradace diskuze o EU na polemiku o czexitu se v bezobsažném politickém a mediálním prostoru zapleveleném imaginárním strachem z cizího stává reálnou hrozbou.“ Za další problematické oblasti považují také politické odcizování se Německu, podléhání evropské politice Maďarska a Polska a rozkolísanou politiku vůči Rusku.

Agenda připomíná i neutěšenou domácí politickou situaci, která komplikuje výkon zahraniční politiky. „Česká republika by potřebovala určitý čas oddechu, aby si své zahraničněpolitické zázemí uspořádala a vyjasnila si své priority. Ten jí ale nikdo nedá.“ 

Autoři varují, že pro ČR jako zemi závislou na mezinárodním obchodu a bezpečnostních garancích spojenců, bude mít další rozklad současného mezinárodního řádu fatální dopady. „Jakékoli jiné uspořádání mezinárodních vztahů dává České republice méně možností, jak se přibližovat ideálu bezpečné a prosperující liberální demokracie.” Čeští politici se ale řešení mezinárodních problémů vyhýbají. „Na globální dění odpovídají pouze mlčením, vnitřním zmatením, nejistotou a politickou netečností, anebo v horším případě agresivním obviňováním ostatních,“ uvádějí editoři. Kniha je ke stažení zde. Na fotogalerii ze zveřejnění knihy se můžete podívat zde, na záznam debaty pak zde.