AMO pořádá veřejnou debatu, která se bude věnovat roli rozvojové spolupráce v řešení takzvané migrační krize.
Tzv. migrační krize z let 2015 a 2016 obrátila pozornost na faktory, které nutí tisíce lidí hledat útočiště v zahraničí. Kromě válek a politického útlaku hraje v tzv. migračních krizích stále větší úlohu chudoba a dopad klimatických změn. Jedním z dopadů krize migrační politiky EU byla tedy i zvýšená pozornost, které státy a mezinárodní organizace obrátily na potřebu předcházení chudoby a krizí v zemích, odkud odchází nejvíce migrantů. Rozvojová pomoc, zanedbávaný nástroj mezinárodní solidarity, tedy dostal i další úkol: stát se nástrojem zahraniční politiky v prevenci migrace. Navýšení a strategické cílení rozvojové pomoci se jeví jako logický krok a je součástí komplexního přistupu k řešení migračních tlaků.
Může však takové přeprogramování rozvojové pomoci být efektivní? Jaké jsou konkrétní plány a jak se projeví na dotyčné státy, zejména v Africe? Neohrozí takzvaná sekuritizace rozvojové pomoci její dlouhodobé cíle? Jak vůbec souvisí nedostatek rozvoje s migračními tendencemi? Jak nejlépe spojit rozvojovou politiku a řešení boudoucích tzv. migračních krizí?
Debatovat budou:
Moderace: Zora Hesová, AMO
Debata se koná v rámci projektu Debunking myths about migration and integration of Muslims in Europe realizujeme ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung, kanceláři v Praze.