Zimní bulletin Centra pro lidská práva a demokracii

Vychází nové vydání Bulletinu, najdete jej zde.

Na úvod začínáme pozitivně. Jan Lhotský se totiž ve svém článku zabývá aktuálním tématem Národní lidskoprávní instituce a dětského ombudsmana v ČR a dává naději, že dlouhá cesta ke zřízení těchto orgánů je téměř u konce.

V článku Jakuba Dubjáka se pak můžete dozvědět, jakým směrem se ubírá diskuse ohledně ochrany pověsti právnické osoby, kterou rozvířil nedávný závěr Ústavního soudu.

Tereza Hladíková ze sekce Mezinárodní trestní spravedlnost se zabývá otázkou jurisdikce Mezinárodního Trestního soudu v případě stíhání zločinů hnutí Tálibán.

Barbora Bulánková pak osvětluje, za co jsou stíhaní představitelé Hamásu a Izraele.

Evropský systém ochrany lidských práv prostřednictvím příspěvku Ngha Thi Nguyen přibližuje, jak bude vypadat v praxi implementace nařízení EU týkající zákazu dovozu, prodeje a vývozu produktů, při jejichž výrobě byla použita nucená práce.

Pokud vás zajímá, jak argumentoval Evropský soud pro lidská práva ve věci El Aroud a Soughir proti Belgii a v otázce odebrání belgického občanství osobám odsouzeným za terorismus, dozvíte se to v článku Caroline Bindáčové.

V sekci Mezinárodní politika, byznys a lidská práva se Barbora Švábová zabývá trestněprávními mezerami a technologickými hrozbami týkajícími se fenoménu “revenge porn”.

Pokračující politickou krizi v Jižní Koreji sleduje Anna Kateřina Ondráčková.

Česká sekce se v zimním vydání soustředí mj. na problematiku whistleblowingu. Jak se k ochraně oznamovatelů v nedávném rozhodnutí postavil Nejvyšší správní soud se dozvíte v článku Filipa Valouška.

V samotném závěru vás Jakub Dubják zasvětí do dalšího vývoje klimatické žaloby před tuzemskými soudy.