Vztahy s Čínou a AMO top 10 za rok 2014

Nadcházející akce

China’s Rise and its Implications for U.S. Foreign Policy

Zveme vás na první akce nového roku, kterými budou veřejné přednášky profesora Roberta Suttera z George Washington University, které se odehrají 6. ledna v Brně a 7. ledna v Praze. Přední americký odborník na Čínu pohovoří o dopadech vzestupu Číny na americkou zahraniční politiku. Akce jsou pořádány s podporou Velvyslanectví USA v Praze.


AMO top 10 za rok 2014

  • ·         Rok 2014 pro nás znamenal jedním slovem růst. Pustili jsme se do řady nových aktivit, rozšířili naše vlajkové projekty, navázali nová partnerství, zvýšili mediální dopad naší činnosti, začali spolupracovat s dalšími zkušenými experty na mezinárodní vztahy. Rozšířili jsme i geografickou působnost – AMO kromě svých tradičních destinací, kterými jsou mimo České republiky Ukrajina, Bělorusko, Egypt, Slovensko, Polsko a Maďarsko, začala opětovně realizovat projekty v Belgii, Německu a Gruzii a nově také v Moldavsku, Arménii a Ázerbájdžánu.
  • ·         Náš nejstarší a největší vzdělávací projekt Pražský studentský summit ukončil pod heslem “Chodit do školy nestačí” svůj 19. projektový rok a na podzim zahájil jubilejní 20. ročník. Mezi novinky patří čerstvé otevření historicky prvního mezinárodního V4+ Modelu pro vysokoškoláky z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Německa. Doplní tak zavedené Modely OSN, NATO a EU. Další vzdělávací semináře o evropském občanství a fungování evropských institucí jsme provedli ve 12 krajích naší republiky.
  • ·         Vydali jsme celkem 30 původních odborných paperů. Žebříčku tří nejčtenějších policy paperů vévodí NATO and Russia after Crimea: From Failed Socialization to Renewed ContainmentNATO after the Wales Summit: Readying the Alliance for the FutureDohánět a zabrzďovat: klíč k plnohodnotnému členství ČR v EU v patnácti heslech (v angličtině z! de). Mezi research papery byl nejoblíbenější Enlargement Ten Years on: New Europe’s Contribution to Single Market, mezi briefing papery Obsazování výborů Evropského parlamentu: Česko jako vítěz? a mezi conference papery TTIP: Benefits and Challenges for the Czech Republic and the EU.
  • ·         Náš blog v Hospodářských novinách zaměřený na českou zahraniční politiku zaznamenal rekordní čtenost dosahující téměř 100 tisíc uživatelů. Naším nejpopulárnějším komentářem se stala polemika s postojem prezidenta k ukrajinské krizi s názvem Jak se Miloš Zeman mýlil… v Ukrajině.
  • ·         Naši analytici se objevili celkem 47krát ve vysílání zpravodajského kanálu České televize ČT24. Nejsledovanějším z těchto záznamů na našem YouTube kanálu byl rozhovor v Horizontu ČT24 Západ odsuzuje krutost radikálů týkající se vraždy amerického novináře Jamese Foleyho bojovníky Islámského státu.
  • ·         Rozvíjeli jsme se i na nejpoužívanějších sociálních sítích. Na našem Facebooku jsme na sklonku roku dosáhli téměř 4 000 příznivců a na Twitteru zhruba 1 800 sledujících. Oba účty 6 dní v týdnu zásobujeme původními informacemi z dění a aktivit naší organizace. Příspěvkem s největším dosahem na Facebooku se stalo vydání Agendy pro českou zahraniční politiku 2014, které zaznamenalo na 30 tisíc lidí.
  • ·         Potvrdili jsme svou pozici mezi think-tanky, které mají dopad na evropské úrovni. Conference paper Eastern Partnership Five Years On: Time for a New Strategy? z naší mezinárodní konference hodnotící pět let vnější politiky EU byl v září použit v briefingu ke grilování nového komisaře pro rozšíření a evropskou sousedskou politiku Johannese Hahna v Evropském parlamentu.
  • ·         Uspořádali jsme více než 100 veřejných i uzavřených konferencí, seminářů, kulatých stolů, přednášek, workshopů a školení v České republice i dalších evropských zemích. Mezi naše hosty patřili český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, gruzínský prezident Giorgi Margvelashvili, bývalý komisař pro rozšíření a sousedskou politiku Štefan Füle, litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, národní koordinátor kybernetických záležitostí z amerického ministerstva zahraničí Christopher Painter, hlavní vyjednavač k TTIP za Evropskou komisi Ignacio Garcia Bercero, velvyslanci Spojených států Andrew H. Schapiro a Kanady Otto Jelinek, výkonný generální tajemník Evropské služby pro vnější činnost Pierre Vimont, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová nebo ruský historik Andrej B. Zubov.
  • ·         Dlouholetá spolupráce s běloruskými učiteli a pedagogickými pracovníky vyústila v uspořádání prvního ročníku soutěže My, občané Běloruska zaměřené na zvyšování občanské participace a rozvoje měkkých dovedností studentů středních škol, která se konala v květnu v Minsku. Soutěž čerpá z české alternativy známé soutěže Já, občan.
  • ·         V rámci našeho dlouhodobého vzdělávacího projektu v Ukrajině byl na Univerzitě Tarase Ševčenka v Kyjevě zahájen pilotní kurz Sociální komunikace. Jedná se o vynikající případ propojení akademické a neziskové sféry při realizaci veřejně prospěšných aktivit, který má ambici sloužit jako vzor také dalším ukrajinským univerzitám. Českou inspiraci představovaly kurzy aktivního doučování na Masarykově univerzitě.

To vše by nebylo možné bez velkorysé podpory našich partnerů. Mezi strategické partnery AMO patříMinisterstvo zahraničních věcí ČRMezinárodní visegrádský fondČesko-německý fond budoucnosti,The Kellner Family FoundationZastoupení Evropské komise v ČRKonrad-Adenauer-Stiftung,Friedrich Naumann Foundation for FreedomNATO. Nejen jim, ale i řadě dalších podporovatelů patří náš velký dík.