Vzdělávání na Ukrajině a turecko-ruské vztahy

Přinášíme vám aktuální komentář na téma turecko-ruských vztahů v kontextu humanitární katastrofy a ruské agrese na Ukrajině. Jak se budou vztahy v tomto roce rozvíjet? Ukrajiny se týká také další náš příspěvek, přesněji vzdělávání tamních učitelů, které již mnoho let v rámci seminářů organizujeme. Nechybí také tradiční kulturní tip, tentokrát pro milovníky architektury.

Karolína LahučkáVálka na Ukrajině udělala z Turecka silného hráče. Priority jsou jasné, nic na nich nezmění ani Erdoganův pád

Turecko plní poslední týdny přední stránky médií po celém světě zejména kvůli řešení dopadů ničivého zemětřesení a hlavní pozornost tureckých i světových politiků se nyní upírá na otázku vnitropolitického vývoje v zemi. Jaká témata v oblasti turecké zahraniční politiky budou v tomto roce rezonovat? 

👉🏼 Turecko v pozici mediátora v rusko-ukrajinské válce

👉🏼 Silná vyjednávací pozice v rámci NATO

👉🏼 Oteplování vztahů mezi Tureckem a Sýrií

Přečtěte si v novém článku pro info.cz

Rozvoj systému hodnocení kvality vzdělávání v ukrajinských regionech 

V průběhu tohoto projektu bylo předáváno know how České školní inspekce v oblasti hodnocení kvality vzdělávání v rámci prezenčních seminářů v Kyjevě, Lvově a Oděse. I přes opatření spojenými s bojem proti pandemií COVID-19 a následně také ruskou agresí na Ukrajině proběhly desítky online webinářů pro odbornou veřejnost i seminářů pro pracovníky Státní služby pro kvalitu vzdělávání na Ukrajině. Byly pro ně také realizovány studijní cesty do ČR. 

Celkem se projektových aktivit přímo zúčastnilo téměř 7000 inspektorů, pedagogů a expertů v oblasti vzdělávání. Více zde.

Kulturní TIP

Komentované prohlídky Winternitzovy vilyFanouškům architektury, historie i designu, doporučujeme navštívit komentované prohlídky Winternitzovy vily, které probíhají každou sobotu a neděli. Vila postavená známým architektem Adolfem Loosem je jednou z jeho mistrovských děl.

Kromě samotné architektury vám prohlídka nabídne zajímavý a tragický příběh rodiny, pro kterou byla tato nádherná stavba postavena. Dům nabízí také jedinečnou terasu s vyhlídkou na východ slunce nad historickým středem města. Prohlídka trvá zhruba 70 minut. Více informací zde.