Již příští týden se napříč členskou sedmadvacítkou odehrají volby do Evropského parlamentu. Proto se nyní výhradně zaměříme na předvolební kampaně a europoslankyně a europoslance. Průběžné informace najdete také na našem speciálním webu transparentnivolby.cz, a to včetně dat o výdajích z transparentních účtů kandidujících subjektů. A co nás dnes konkrétně čeká?
- Podíváme se na analýzu vedlejších činností a příjmů členů Evropského parlamentu.
- Poslechneme si podcast TI Stošestka nejen o trendech v předvolebních kampaních.
- Dozvíte se, proč jsou tyto volby jedny z nejdůležitějších od roku 1979.
Pět českých europoslanců vykazuje vedlejší příjem nad 5000 euro ročně. Co nám říká nová analýza TI EU?
Vychází nová analýza vedlejších příjmů europoslanců. Prohlášení, které sami podávají, jsou po více než roce a půl od vypuknutí korupční kauzy QatarGate, upravené, i tak ale dávají prostor pro obcházení pravidel. Kteří čeští europoslanci mají vedlejší příjmy nad 5000 euro ročně? A dá se v jejich činnosti vidět potenciální střet zájmů?
Bruselská kancelář Transparency International EU (TI EU) po pěti letech zveřejňuje znovu analýzu vedlejších příjmů europoslanců na základě přiznání, které sami povinně vyplňují.
Jedná se o Prohlášení o soukromých zájmech, které je zveřejněné u všech europoslanců na webu Evropského parlamentu (EP). Dohledatelné jsou také na stránce Integrity Watch spravovanou TI EU.
Prohlášení se oproti předchozím letům pozměnilo, a to kvůli kauze QatarGate z roku 2022, případu korupce přímo v Evropském parlamentu. Nově by měla prohlášení obsahovat více podrobností o aktivitách a příjmech europoslanců.
Paradoxně ke změně došlo také u výše příjmů, které je nutné do přiznání zahrnout. Nově je tak laťka nastavena na minimum 5000 euro ročně. Do přiznání se tak nedostanou všechny vedlejší činnosti pod touto hranicí a ve výsledku jsou tak přiznání méně transparentní než dříve.
Evropští zákonodárci navíc opatření, která by jim zabránila zastávat pozice u organizací registrovaných v lobbistické databázi EP, opakovaně odmítli. I to napovídá jejich vůli se vedlejším příjmům (ne)věnovat, ale i o nich transparentně (ne)informovat.
„Po všech skandálech si to, že je eticky přijatelné mít vedlejší zaměstnání u společností, které zároveň lobbují u institucí, ve kterých sedí, myslí snad už jen sami europoslanci,“ řekl pro Politico Nicholas Aiossa, ředitel TI EU.
To dokazují i záznamy z hlasování. Europoslanci, kteří z volnějších pravidel nejvíce benefitují jsou zároveň méně ochotní je měnit, což dokazuje pohled na prvních dvacet s nejvyššími vedlejšími příjmy: třináct z nich je členy frakcí, které hlasují proti změnám pravidel (EPP, ECR, ID), tři jsou nezařazení. Dva jsou členy RE a dva S&D, které inklinují spíše pro změnu.
Další informace se dozvíte u nás na webu.
Stošestka: Kampaně do Evropského parlamentu – nechybí grilování ani skatepark
V novém díle Stošestky přinášíme pohled jak na samotné volby do Evropského parlamentu, tak na jejich financování a politický marketing. Poslechněte si Annu Urbanovou, zahraniční redaktorku zpravodajského serveru iRozhlas.cz, a Františku Rohlíčkovou, specialistkou komunikace TI. Moderuje Martina Foldynová.
7. a 8. června se v Česku otevřou volební místnosti. Rozhodovat se bude o 21 českých europoslancích, kteří nás zastupují v Evropském parlamentu nově tvořeného 720 křesly.
O posty u nás usiluje zhruba třicítka kandidujících subjektů, mezi kterými jsou kromě tradičních politických stran a hnutí (v některých případech spojených do koalic) také recesistické subjekty. Některým voličům se vybaví třeba „ANO, vytrollíme europarlament“ z roku 2019. Letos je to například hnutí „ANO LEPŠÍ EU S MIMOZEMŠŤANY (zastavíme drahotu a válku)“ a další.
Jaká témata dominují v horké fázi kampaním pár týdnů před volbami a jak vypadají kampaně samotné? Který subjekt tu svou zahájil ve skateparku a kdo na setkáních griloval? Kdo si platí více inzerci v outdooru – plakáty, billboardy apod. a kdo zase na sociálních sítích? Co dále prozrazují data na transparentnivolby.cz? Vidí TI ve financování někde problém? A poučil se Evropský parlament z korupční kauzy QatarGate?
Pusťte si náš podcast Stošestka.
François Valérian: Jsme v bodě zlomu. Je zásadní, aby politici nebyli na prodej
Před volbami do Evropského parlamentu přináší TI rozhovor s Françoisem Valérianem, předsedou globální správní rady Transparency International. Proč budou právě tyto volby jedny z nejdůležitějších od roku 1979? Jakým největším výzvám čelí? Jak je to se snahou ovládnout veřejnoprávní média na Slovensku? A jak se dívá na financování evropské kampaně Putinovým režimem?
Františka Rohlíčková: Začněme volbami do Evropského parlamentu, které se blíží. Volit se bude na začátku června. Vyjádřil jste, že to budou pravděpodobně ty nejdůležitější volby od roku 1979, tedy prvních voleb do Evropského parlamentu. Proč tomu tak je?
François Valérian: Protože Evropa v některých otázkách, na kterých nám záleží, dláždila cestu. Tím myslím boj se zneužíváním moci a boj za politickou moc, která se bude zodpovídat občanům, což se utvářelo v nedávné historii poté, co si Evropa vyzkoušela jiné zkušenosti – zneužívání moci, totalitu. Výstavbou Evropské unie (EU) jsme pokročili směrem k výkonu moci, který je zodpovědnější.
Nyní vidíme, že v Evropě existují síly: politické síly, také síly dosahující právního úspěchu jako je rozhodnutí Evropského soudního dvora před asi půl rokem. A tyto síly jdou proti odpovědnému vládnutí, o které občané stojí.
A jsme v bodě zlomu. O válce na Ukrajině jsem se ani nezmínil, ale jednoznačně je jednou z hrozeb pro Evropu, stejně jako silně kleptokratický režim, který ji vyvolal. Takže to jsou důvody, proč pravděpodobně nadcházející volby budou ty vůbec nejdůležitější v historii.
Celý rozhovor si můžete přečíst online.