Východoevropský žurnál

Savčenková není jediná
Dvaadvacet let vězení vyměřil Nadiji Savčenkové ruský soud. Ukrajinskou vojenskou pilotku a poslankyni Nejvyšší rady uznal vinnou z nezákonného překročení ruských hranic a z podílu na vraždě dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě 2014 při ostřelování na východě Ukrajiny. Ostře sledovaný proces vyvrcholil 22. března v jihoruském Doněcku. Savčenková veškerá obvinění popírá, její obhajoba však oznámila, že se nebude odvolávat. Ve věznicích v Rusku a na Krymu nadále zůstávají více než dvě desítky ukrajinských občanů, uznaných mezinárodními organizacemi za politické vězně.

Číst dál

Ázerbájdžán: Bylo propuštěno 15 politických vězňů
Spolu se členy koalice Sport for Rights vyjadřujeme svou radost nad propuštěním 15 politických vězňů v Ázerbájdžánu. Obránce lidských práv Rasul Džafarov, zakladatel kampaně Sport for Rights, opustil 17. března areál bakuské věznice číslo 10, kde strávil 593 dní, neprávem omezen na svobodě. Tentýž den vynesl Evropský soud pro lidská práva v jeho případě rozsudek, označující Džafarovovo zatčení a věznění za politicky motivované.

Číst dál

Čečensko: „Nejbezpečnější“ region Ruska?
Situace v oblasti lidských práv v Čečenské republice se za posledního půl roku prudce zhoršila. Obránci lidských práv a novináři z nezávislých médií jsou ze strany čečenských státních úřadů vystaveni výhrůžkám a pronásledování. Jakákoliv snaha vyslovit svůj názor končí špatně, jakmile se neshoduje s názorem moci. Množí se případy veřejného trestání lidí, kteří kritizují prezidenta Kadyrova.

Číst dál

Arménie: Dokumentárním filmem ke svobodné diskuzi
Projekt zaměřený na zvýšení povědomí širší veřejnosti o lidských právech a občanském aktivismu zahájil Člověk v tísni v Arménii. Ve čtyřech městech na východě a na jihu země se po celý letošní rok budou konat každoměsíční projekce dokumentárních filmů, které v minulých letech mohli shlédnout také návštěvníci festivalu Jeden svět. I v Arménii budou filmové projekce doplněny besedami s experty či lidskoprávními aktivisty.

Číst dál

Intigam Alijev propuštěn na svobodu!
Ázerbájdžánský obhájce lidských práv Intigam Alijev byl na velikonoční pondělí, po téměř 20 měsících, propuštěn z vězení. Alijev dlouhá léta bojoval za dodržování lidských práv a stal se vzorem pro celou generaci ázerbájdžánských právníků, za což si vysloužil přízvisko muellim (učitel), jakož i ocenění Homo Homini za rok 2012. Intigam Alijev podal přes 200 případů k Evropskému soudu pro lidská práva, z nichž doposud okolo 40 vyhrál.

Číst dál

Podněstří: Cena osobní svobody
To, co se přihodilo mně, se vlastně může stát komukoliv, a to ve stále větším počtu zemí. Také v mé domovině jsou takové věci již téměř normou a nikdo před nimi není v bezpečí. Jediný způsob, jak se vyhnout ohrožení, je snad jen držet se rady spisovatele Elberta Hubbarda, totiž „nic nedělat, nic neříkat, nikým nebýt“.

Číst dál

Rusko: Válka, která zatemňuje mozek
Speciál Aktuálně.cz o ruské propagandě a válce, v níž jsou slova zbraní. „Co na tom, že se zavírají nemocnice, výplaty a důchody v ropné velmoci padají. Hlavně že se v “bedně” hodinu debatuje o fackovačce u ukrajinského parlamentu. Televize ohýbá mediální realitu pro potřebu vládní garnitury.”

Číst dál

Jak ruští špioni kradou naše tajemství
Jak jsme vás informovali již v minulém Žurnálu, 8. března uspořádal časopis Respekt debatu o aktivitách ruských tajných služeb v EU a střední Evropě. V závěru debaty proběhl křest knihy Ondřeje Kundry Putinovi agenti. Hosty byli expremiér Jan Fischer, bývalý velvyslanec v Moskvě a USA Petr Kolář a redaktor Respektu Ondřej Kundra. Celý záznam debaty najdete zde.

Beseda s vůdcem krymských Tatarů Refatem Čubarovem
Refat Čubarov byl předsedou parlamentu krymských Tatarů Medžlis až do jeho postavení mimo zákon v roce 2016. Působil také jako poslanec ukrajinského parlamentu. V současnosti je spolu s Mustafou Džemilevem předním obhájcem práv Tatarů na Krymu. Pan Čubarov byl hostem Východoevropského klubu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Záznam jeho vystoupení najdete zde.