Východoevropský žurnál

Střední Asie: Represe a vyhrůžky během konference

Každý rok probíhá ve Varšavě konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), na níž se setkávají představitelé vlád a občanské společnosti všech 57 členských zemí. Představitelé nezávislých občanských organizací mnoha autoritářských režimů zde mají unikátní možnost svobodně a bezpečně představit své zprávy o porušování lidských práv ve svých zemích. Zpravidla jejich vystoupení neměla represivní dohry. Až do letošního roku.

Číst dál

Ukrajina a Rusko: blýskání na lepší časy

Tímto heslem se řídil Člověk v tísni, když společně s dalšími partnery uspořádal na začátku září seminář pro ruské a ukrajinské novináře. Zúčastnili se ho novináři, působící v různých regionech obou zemí – v  Omsku či Syktyvkaru (Republika Komi), v Oděse nebo východoukrajinském Slovjansku, Mariupoulu či Doněcku.

Číst dál

Smrtící tradice: předčasné svatby a unášení nevěst v ázerbájdžánské komunitě Gruzii

Ázeři tvoří více než 6 procent (233 024) populace Gruzie a představují tak největší etnickou menšinu této země. Tato komunita si udržela svou pospolitost zejména díky svým místním tradicím a zvykům. Ale v gruzínském regionu Kverno Kartli tytéž tradice a zvyky v nedávné minulosti vedly k několika tragickým událostem.

Číst dál

Český překlad knihy Petra Pomerantseva o ruské propagandě

„Peter Pomerantsev strávil počátkem jednadvacátého století takřka deset let v Rusku a měl možnost zblízka sledovat, jak se v ruských médiích vyrábějí informace, jež vytvářejí úplnou alternativní realitu. V knize Nic není pravda a všechno je možné ukazuje současné Rusko s pochopením, ale zároveň s obavami, které tato zcela nová civilizační mutace vzbuzuje.” Více informací zde.