Východoevropský žurnál

Střední Asie: Lov na nevládní organizace

Od své nezávislosti se bývalé sovětské republiky Střední Asie rozhodně nevydaly cestou demokratizace. Bohužel ani současné trendy nedávají jakýmkoli změnám příliš velké naděje. Již v minulosti byla ve většině středoasijských států politická opozice potlačena, v současné době je však kompletně likvidována a tamní režimy jen dále stupňují represe vůči občanské společnosti.

Číst dál

Rusko: Ukrajinský aktivista hovoří o mučení v ruských vězeních

V rámci svého programu rehabilitací pro obhájce lidských práv a politické vězně z postsovětského prostoru pozval Člověk v tísni do Prahy také čerstvě propuštěného Hennadije Afanasjeva. Tento ukrajinský aktivista byl v květnu 2014 zadržen ruskou FSB v krymském Simferopolu a obviněn z terorismu v případu takzvané „teroristické skupiny Oleha Sencova”. Z ruského vězení se dostal o dva roky později, v červnu 2016. Během svého pobytu v Praze poskytl Hennadij své svědectví mj. Českému rozhlasu.

Číst dál

Arménie: Další horké léto

Ani letošní léto se od těch předešlých v Arménii příliš nelišilo a stejně jako v minulých letech pro něj byly typické pouliční protesty a policejní násilí. V poslední době se stává čím dál urgentnější hledání východiska ze začarovaného kruhu protestů a represí, aby se země mohla dále demokraticky rozvíjet a řešit své problémy nenásilnou cestou.

Číst dál

Ázerbájdžán: Alijev chce více pravomocí

Občané Ázerbájdžánu půjdou 26. září k volebním urnám, kde budou hlasovat o tom, zda chtějí super-prezidentskou republiku a „silnější stát”. Prezident Ilham Alijev vyhlásil konání referenda o změně ústavy poté, co ústavní soud dal jeho návrhu zelenou. Půjde celkem o 29 změn, mezi nimiž bude například prodloužení volebního období prezidenta z pěti na sedm let, ustavení nových funkcí prvního viceprezidenta a viceprezidenta a zrušení věkové hranice pro prezidentské kandidáty (v současnosti platí minimální věk 35 let).

Číst dál

Podněstří: Festival dokumentárních filmů o lidských právech

Historicky první festival dokumentárních filmů o lidských právech Česnek se v květnu uskutečnil v Podněstří. Putovní akce zavítala do pěti měst – Tiraspolu, Bender, Dubossar, Rybnice a do metropole Moldavska Kišiněva. Festival si kladl za cíl seznámit širokou diváckou obec s aktuálními snímky s tematikou lidských práv a poskytnout prostor pro diskuzi o současných problémech v této oblasti.

Číst dál

Rusko: Výročí Beslanu – ženy truchlily, úřady trestaly

Na začátku září si obyvatelé severoosetinského Beslanu připomněli již dvanácté výročí teroristického útoku na místní základní školu. V den zahájení školního roku 2004 vtrhli do školy čečenští a ingušští islámští separatisté, kteří zde po tři dny drželi jako rukojmí přes 1200 lidí, většinou dětí. Tragédie vyvrcholila 3. září zásahem ruských bezpečnostních složek. Po tomto zásahu zůstalo na místě 334 mrtvých, z toho 186 dětí. Kolem celé tragédie dodnes panuje celá řada nejasností.

Číst dál

Východoevropský klub Univerzity Karlovy ve spolupráci s Člověkem v tísni uspořádal besedu o Uzbekistánu, jejímiž hosty byli specialista na Střední Asii z Fakulty sociálních věd UK Slavomír Horák a uzbecký disident Abdusami Rachmonov.

Záznam jejich vystoupení najdete zde.