Východoevropský žurnál

Jako v Kafkově Zámku aneb Cesta za moldavským pasem

Jako držitel vnitřního pasu Podněsterské Moldavské republiky, která je mezinárodně stále uznávaná jako součást Moldavské republiky, jsem si neuměl představit, na jaké problémy narazím při své snaze vyřídit si právě moldavské osobní doklady.

Číst dál

Ukrajina: Když cizinci přicházejí k vám domů

Pověst spektakulární estrády má mezi Čechy soutěž Eurovize. Pěvecké klání, do kterého už v roce 1968 pěkným třináctým místem s písní Uda Jürgense Tausend Fenster zasáhl i božský Karel Gott, je na rozdíl od Česka v mnoha zemích mimořádně oblíbené. Jen letošní finále konané ve Stockholmu sledovalo po celém světě na dvě stě milionů lidí. Emoce nevyvolaly jen umělecké výstupy, ale především jméno vítězky: ukrajinská zpěvačka Jamala s písní 1944 vzbudila nadšení Ukrajinců – a zlost Ruska.

Číst dál

Čečensko: Veřejná kritika se v Čečensku neodpouští

Na den, kdy se rozhodl veřejně si postěžovat na poměry v současném Čečensku, Ramazan Džalaldinov do smrti nezapomene. Onoho jarního dne letošního roku umístil tento čečenský vesničan na internet video s názvem Zpráva od občana Šarojského okresu v Čečensku Ramazana Džalaldinova Ramzanu Kadyrovi (video zde). Džalaldinov si ve snímku stěžuje na nuzné životní podmínky vesničanů v obci Kenchi a nedostatek pozornosti čečenských autorit vůči jejich problémům.

Číst dál

Counting Down to Russia’s 2016 Duma Elections

As Russia gears up for a parliamentary elections this autumn, how can the country’s embattled opposition and civil society offer a real contest to the Kremlin’s “imitation democracy”?

Číst dál