Východoevropský žurnál

Ukrajina: 419 dnů. Jeden jako druhý.
Čtyři sta devatenáct. Přesně tolik dnů a nocí strávila v zajetí proruskými separatisty v Luhansku ukrajinská novinářka Maria Varfolomejevová. Vinili ji z toho, že je špionka. Letos v březnu byla po dlouhých a složitých vyjednáváních vyměněna za dva občany Ruské federace. Za rok a dva měsíce prošla pěti věznicemi, zažila úzkost samotky i pobyt na cele se skutečnými kriminálníky.

Číst dál

Rusko: Ženská práva na Severním Kavkaze
Situace v oblasti ženských práv na Severním Kavkaze, zejména v Čečensku, se v posledních letech značně zhoršila. Tento stav popisuje studie z let 2014 až 2015 provedená v pěti republikách Severního Kavkazu (v ruštině zde). Člověk v tísni na Severním Kavkaze podporuje několik organizací, které se ochranou práv žen zabývají. Následující rozhovor byl pořízen s některými z nich. Z důvodu bezpečnosti neuvádíme jejich jména.

Číst dál

Ázerbájdžán: Dopis Intigama Alijeva
Ázerbájdžánský právník, obhájce lidských práv a čerstvě propuštěný politický vězen Intigam Alijev adresoval účastníkům letošního ročníku lidskoprávního filmového festivalu Jeden svět v Bruselu dopis. Intigam Alijev byl propuštěn z vězení na konci března, nicméně nesmí vycestovat za hranice Ázerbájdžánu. Jeho dopis proto přečetl během zahajovacího ceremoniálu jeho syn Nedžmin.

Číst dál

Novinář – nebezpečné řemeslo v dnešním Rusku
V polovině dubna spolupořádal Člověk v tísni seminář pro mladé investigativní novináře z Ruska. Jednoho z expertů, Grigorije Paska, jsme se zeptali na stav současné ruské investigativní žurnalistiky. Grigorij se stal veřejně známým poté, co byl v roce 2001 odsouzen kvůli své práci na 4 roky do vězení za „velezradu“. Amnesty International jej uznala vězněm svědomí.

Číst dál

Černá horečka a válka na Donbase
Na diskusním večeru v Knihovně Václava Havla v Praze vystoupí 12. května známý ukrajinský novinář a bloger Denys Kazanský (1984).

Denys Kazanský pochází z Doněcku, jako bloger se proslavil zejména coby expert na Stranu regionů exprezidenta Viktora Janukovyče a znalec tzv. „politiky po doněcku“. Za své opoziční názory si vysloužil přezdívku „doněcký Navalnyj“. V knize Černá horečka popisuje Denis Kazanský Donbas, depresivní region, který si většina Ukrajinců spojuje se sociální a ekologickou katastrofou, s neomezenou mocí místních oligarchů, se srůstáním organizovaného zločinu a politiky, s proruskými náladami a od nedávna také s válkou. Bez ilegálních uhelných dolů by válka na Donbase nebyla možná, tvrdí Denis Kazanský.

Setkání s Denysem Kazanským se uskuteční ve čtvrtek 12. května v 17.00 v Knihovně Václava Havla(Ostrovní 13, Praha 1). Akci spolupořádá Člověk v tísni.

FILM & DEBATA Žanna Němcovová – Média jako zbraň
Chcete vědět, jak vypadá propaganda v Rusku? Jaké informace se dostávají k občanům z televize a internetu? Přijďte na film a debatu s Žannou Němcovovou, ruskou novinářkou, dcerou vloni zavražděného opozičního politika Borise Němcova. Organizuje Prague Civil Society Centre ve spolupráci s Filozofickou fakultou a Východoevropským klubem. Debata proběhne v angličtině s českým překladem.

Koná se ve středu 11. května v 18.00 v Modré posluchárně rektorátu Karlovy univerzity v Praze. Více informací zde.

Walter Laqueur: Putin a putinismus
Nová kniha proslulého historika Waltera Laqueura, který se ruským tématem zabývá už několik desetiletí, hledá odpovědi na otázku, jak lze vnímat prezidenta Putina a fenomén putinismu, který nabývá na čím dál větší síle. Věnuje se především myšlenkovým a politickým zdrojům z posledních dvou století i z doby středověku, které současný ruský vůdce a lidé u moci vybírají a akcentují.

První kapitolu knihy si můžete přečíst zde.