Elitní policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v polovině října v Dopravním podniku hl. m. Prahy (DPP). Tato kauza nám samozřejmě neunikla. Náš pohled si můžete pustit v Událostech, komentářích na ČT24 nebo si můžete poslechnout hodnocení TI na na webu iRozhlas.cz. A co nás dnes společně vše čeká?
- Podíváme se na mocenské skupiny, které mají vazby na ÚOHS.
- Připomeneme si pražskou kauzu manipulací se sportovními dotacemi.
- Zavítáme na konferenci ke korupci ve zdravotnictví.
- Prozkoumáme audity z Dozimetru, které TI získala od Prahy.
ÚOHS v rukou mocenské skupiny prostřednictvím předsedy Petra Mlsny
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v čele s předsedou Petrem Mlsnou tvrdě bojuje proti reformě tohoto úřadu, kterou na základě programu vlády Petra Fialy (ODS) připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pod vedením nyní již bývalého ministra a vicepremiéra Ivana Bartoše (Piráti). TI dlouhé roky monitoruje antimonopolní úřad, proto nyní přinášíme analytický výstup, který se věnuje personálním vazbám a podnikatelským propojením kolem vedení ÚOHS.
ÚOHS dohlíží mimo jiné na portfolio veřejných zakázek za cca 400 miliard korun ročně, což je pro mnoho hráčů z byznysového a politického světa velkou motivaci mít na tento úřad vliv.
„Petr Mlsna je v silném mocenském postavení, každému ministrovi hrozí, že některou z významných investic jejich institucí bude přezkoumávat ÚOHS. Předseda Mlsna rozhoduje o finančně významnějších věcech než leckterý vysoce postavený soudce, přitom udržuje čilé vztahy s mnohými vlivovými hráči v Česku a setkává se s nimi na mnoha společenských akcích,” hodnotí Mlsnovo působení v roli předsedy Jan Dupák, vedoucí právník TI, a dodává: „Buď si vůbec neuvědomuje, že tím ohrožuje nezávislost svého úřadu, nebo si to naopak uvědomuje moc dobře a využívá toho.“
Pokud má v Česku existovat funkční Úřad pro ochranu hospodářské soutěže férově dohlížející na celý trh, je třeba ho reformovat a v rámci instituce mít v čele profesionální a nezávislé vedení s vysokou osobní integritou, které bude příkladem pro celý úřad.
Více podrobností již najdete v naší novince.
Soud uznal Karla Březinu a úřednice z pražského magistrátu vinnými z manipulací se sportovními dotacemi. Kauzu iniciovala TI
V kauze týkající se manipulací se sportovními dotacemi uznal v pondělí 21. října Městský soud v Praze vinnými tři z celkem devíti obžalovaných. Jedná se o Karla Březinu (dříve ČSSD), bývalého ministra ve vládě Miloše Zemana a někdejšího pražského radního, a dále dvě úřednice Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP) z Odboru kultury, sportu a volného času Soňu Fáberovou a Danu Šachovou. Celou kauzu otevřela již v roce 2017 trestním oznámením TI, a to ve spolupráci s oznamovatelem.
Březina a Fáberová dostali trest tříletého vězení a šestiletý zákaz výkonu funkcí ve veřejné správě spojených se správnou majetku. Šachovou pak soud potrestal podmínkou stanovenou na tři roky a čtyřletým zákazem činnosti.
Soud také trojici uložil uhradit MHMP škodu ve výši 5,75 milionu korun. Karel Březina dostal navíc peněžitý trest 400 tisíc korun, Soňa Fáberová 300 tisíc korun a Dana Šachová 200 tisíc korun. Rozsudky jsou nepravomocné a Březina i Fáberová se proti nim obratem odvolali.
„Toto je zřejmě největší regionální korupční kauza týkající sportovních dotací. Do schématu byla zapojena celá řada úředníků a politiků napříč spektrem,“ vysvětluje právník a člen správní rady TI Petr Leyer a dodává: „Nikdo logicky vinu necítí. Nepsaná dohoda byla prostě taková, že se na dotace některým nesahá a do podkladů se ‚nevrtá‘. Spokojeni pak jsou všichni.“
Další detaily se dozvíte na webu TI.
Jak předcházet korupčním rizikům ve zdravotnictví u veřejných zakázek a jmenování vedení nemocnic?
TI uspořádala 1. října v CEELI Institutu konferenci, kterou vyvrcholil náš několikaletý projekt zaměřený na veřejné zakázky ve zdravotnictví a na jmenování a odvolávání vedení nemocnic. Kde tedy experti vidí v tomto sektoru rizika spojená s korupcí? Jak funguje prevence a compliance mechanismy v rámci farmaceutického sektoru? A jak může Ministerstvo zdravotnictví zpřehlednit proces výběru ředitelů zdravotnických zařízení?
Česká kancelář TI se korupci v oblasti zdravotnictví věnovala již v několika samostatných článcích: Nákup léků ve zdravotnictví. Kde leží korupční rizika ve veřejném financování zdravotnictví, Dočasné pověření jako způsob obsazování míst ředitelů nemocnic, či Je v Česku proces jmenování a odvolávání ředitelů nemocnic transparentní? Konference tak dala prostor k celkovému shrnutí monitorované problematiky.
V průběhu tří tematických bloků se diskuze expertů dotýkala nejpalčivějších problémů zdravotnického sektoru souvisejících nejen s korupcí a jejím možných řešení.
Co na konferenci zaznělo si můžete projít online.
TI na základě „stošestky“ získala od Prahy dvě auditní zprávy týkající se městských společností figurujících v kauze Dozimetr
Naše nevládní protikorupční organizace přináší dvě auditní zprávy, které si nechal vypracovat Magistrát hlavního města Prahy (MHMP) v souvislosti s kauzou Dozimetr. Jedná se o audit městské společnosti Xanthus Servisní a.s. a dále společného podniku Nové Holešovice, a.s., a Smlouvy o výstavbě revitalizace stanice metra Palmovka se společností Akvo Praha s.r.o.
TI se o zveřejnění těchto auditních zpráv snažila již od února tohoto roku, a to na základě reportáže TV Nova a dále prostřednictvím zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Dne 28. února, tak TI podala první žádost o informace, kde o texty těchto auditních zpráv požádala.
Široká veřejnost má mít přístup k těmto auditům, protože se dotýkají veřejných rozpočtů a hospodaření městských společností. Veřejný zájem vidíme i v přímém propojení na korupční kauzu Dozimetr, která odhalila rozsáhlou organizovanou politicko-byznysovou skupinu.
Audity nyní máte možnost prozkoumat u nás na webu.