Týden v evropské politice

Událost týdne: 17. srpna došlo k teroristickému útoku v centru španělské Barcelony, kdy řidič pronajaté dodávky najel do davu lidí na promenádě La Rambla. Útok si vyžádal 13 obětí a více než stovku zraněných. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, která se ovšem hlásí ke všem podobným útokům. Španělská policie po řidiči dodávky pátrá. Původně byl hlavním podezřelým 17letý Maročan Moussa Oukabir, který byl zabit společně se čtyřmi muži následující den během dalšího útoku automobilem, tentokrát ve městě Cambrils západně od Barcelony. V důsledku útoku zemřela jedna žena a šest lidí bylo zraněno. Koncem týdne však španělská média informovala, že novým podezřelým, po němž policie pátrá, je 22letý marocký občan Younes Abouyaaqoub, který žil ve městě Ripoll severně od Barcelony. Abouyaaqoub je podle mluvčího katalánské policie posledním z 12členné buňky zodpovědné za katalánské útoky, po němž policie pátrá. Španělský premiér Mariano Rajoy vyzval ke globální reakci na útok v Barceloně. V reakci na útok protestovala následující den na La Rambě skupina ultrapravicových demonstrantů proti islamizaci Evropy.

14. srpna uvedla německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) v rozhovoru pro televizi Phoenix, že nesouhlasí s požadavkem protikandidáta na kancléře Martina Schulze (SPD), aby zemím, které odmítají přijímat uprchlíky na základě povinných kvót, byly kráceny evropské dotace. Země podle ní musí přijímat běžence v rámci evropské solidarity a ze svých závazků se nemůžou vykoupit.

16. srpna zveřejnila britská vláda dokument, v němž uvádí, že mezi Irskem a Severním Irskem by po odchodu Velké Británie z EU neměla vyvstat žádná pevná hranice s kontrolami. Vláda chce zachovat volný pohyb osob pro britské i irské občany. Britská premiérka Theresa Mayová dodala, že celní hranici mezi Irskem a Severním Irskem považuje za „naprosto nepřijatelnou“. Evropská komise britský návrh přivítala. Mayová navíc dodala, že vláda by mohla Severnímu Irsku kompenzovat část finančních prostředků, které nyní Severní Irsko čerpá z unijních fondů na podporu projektů cílících na usmíření tamních katolíků a protestantů.

16. srpna oznámil předseda vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko, že ministr školství Peter Plavčan (nom. SNS) rezignuje na svou funkci. Důvodem je kauza spojená s netransparentním rozdělováním evropských dotací určených na vědu a výzkum. Ty nezískaly slovenské univerzity či Slovenská akademie věd, ale často neznámé firmy bez odpovídajících zkušeností. K výměně ministra školství již předtím vyzval slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).

18. srpna vyzval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan turecké voliče v Německu, aby v rámci zářijových německých parlamentních voleb uštědřili stranám lekci a nevolili frakci CDU/CSU vedenou kancléřkou Angelou Merkelovou, ani další „nepřátele Turecka“. Za ty považuje koaliční sociální demokraty předsedy Martina Schulze (SPD) a opoziční Zelené. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) odsoudil Erdoganovy výroky a označil je za „nebývalý zásah do suverenity Německa“.

18. srpna navštívil ruský prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medvěděv ukrajinský poloostrov Krym, který Rusko v březnu 2014 anektovalo. Během návštěvy označil Putin anexi za „historické zadostiučinění“. Státníci navštívili i výstavu o tamním starověkém městě Chersonésos. Putin uvedl, že z Chersonésu chce Rusko učinit jakousi „ruskou Mekku“, neboť právě odtud duchovně pochází ruský národ. Kyjevská vláda se proti návštěvě ohradila protestní nótou, kterou zaslala do Moskvy a v níž označuje návštěvu za narušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

18. srpna zaútočil nožem v centru města Turku na jihozápadě Finska osmnáctiletý Maročan, který v zemi zažádal o azyl. Útok, který policie vyšetřuje jako trestný čin související s terorismem, si vyžádal dvě oběti a osm zraněných. Policie útočníka postřelila do nohy a zadržela.

Telegraficky – Dne 16. srpna informoval server iROZHLAS.cz, že před zářijovými německými parlamentními volbami vedou podle průzkumu agentury Forsa křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové (CDU) před sociálními demokraty Martina Schulze (SPD) o 16 %. CDU by dle průzkumu volilo 39 % německých občanů, zatímco SPD 23 %.