Událost týdne:
19. ledna rozhodla Poslanecká sněmovna PČR (PS PČR) o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Vyslyšela tak předchozí doporučení sněmovního mandátového a imunitního výboru. Kromě zástupců ANO hlasovali všichni poslanci pro vydání. Babiš během schůze uvedl, že v ČR si každý může „objednat“ trestní stíhání, což rozhněvalo opozici. Kritika v této souvislosti zazněla na adresu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který se i přes vyzvání k výroku nevyjádřil. Na výrok však reagoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který uvedl, že nepodložená politická prohlášení o vyšetřování zpochybňují důvěryhodnost justice, která se nemůže bránit.
16. ledna proběhlo hlasování o důvěře vládě jednobarevného menšinového kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Poslanecká sněmovna PČR vládě důvěru nevyjádřila. Pro hlasovali pouze poslanci ANO, všichni ostatní hlasovali proti. Hlasování bylo přeloženo z předchozího týdne na žádost ODS. Následující den schválila vláda svou demisi. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček informoval, že prezident Miloš Zeman přijme demisi 24. ledna. Očekává se, že Zeman pověří Babiše sestavením vlády i podruhé. Zeman však zároveň již v minulém týdnu avizoval, že kabinet pověří pouze, pokud bude mít Babiš v PS PČR zajištěnou většinu, tedy minimálně 101 hlasů. Babiš posléze uvedl, že si přeje, aby novou vládu jmenoval Zeman i za předpokladu, že nevyhraje druhé kolo prezidentských voleb.
17. ledna proběhlo opakované druhé kolo volby Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ondráček zvolen nebyl. K získání postu potřeboval 94 hlasů, obdržel jen 83. Protože je Ondráček jediným zástupcem KSČM v komisi, musela by strana vyměnit svého zástupce, pokud by chtěla o post dále usilovat. Ondráček se v roce 1989 jako policista zapojil do násilného potlačování protirežimních demonstrací.
17. ledna schválila vláda nový jednací řád týkající se vlastního fungování a zasedání vlády. Z návrhu mimo jiné zmizelo kritizované ustanovení o zrušení záznamu o tom, jak o návrzích hlasovali jednotliví ministři. Vláda dále rozhodla, že ČR se nepřidá k žalobě proti limitům znečištění ovzduší, které loni schválila EU. Nezamítla navzdory doporučení legislativců návrh ústavního zákona hnutí SPD na obecné referendum. ANO se zákonem o referendu souhlasí, ale chce předložit vlastní návrh. Vláda schválila i soubor návrhů ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), které Poslanecká sněmovna PČR v minulém období nestihla projednat. Mezi ty patří normy o soudních znalcích, soudních tlumočnících a insolvenční zákon, který má zmírnit podmínky oddlužení. Jako poslední bod vláda schválila jmenování předsedou Českého statistického úřadu dosavadního místopředsedu úřadu Marka Rojíčka, který tak ve funkci nahradí zesnulou Ivu Ritschelovou.
21. ledna se konala první debata prezidentských kandidátů před druhým kolem prezidentské volby na TV NOVA. Již začátkem týdne avizoval stávající prezident Miloš Zeman, že se plánuje zúčastnit čtyř prezidentských duelů na čtyřech různých televizních kanálech. Kandidát a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš předchozí týden informoval, že se zúčastní pouze dvou debat, konkrétně na ČT a na Primě. Zbytek času dle vlastních slov raději věnuje objíždění krajů. Zeman tak v televizi vystoupil sám. Hovořil mimo jiné o tom, že by preferoval menšinovou vládu ANO, kterou by podpořila ČSSD a KSČM či SPD.
Telegraficky
– Dne 16. ledna se stal zastupitelem Brna Jiří Faltýnek (ANO).
– Dne 17. ledna byl zvolen do čela vyšetřovací komise zjišťující okolnosti kolem těžební firmy OKD Lukáš Černohorský (Piráti).
– Dne 19. ledna se předsedou pražské ČSSD stal Petr Pavlík.
– Dne 20. ledna se novým předsedou strany Zelených stal starosta Prahy 4 Petr Štěpánek.