Trvejte na dodržování lidských práv na Kubě, apelují evropské nevládní organizace na své politiky


Praha, 19. listopadu 2012 – Na dnešním zasedání Rady pro zahraniční věci budou ministři zemí Evropské unie jednat o možnosti změny Společné pozice EU vůči Kubě. Člověk v tísni spolu s dalšími členy sítě neziskových organizací EU – Cuba NGOs Network proto vydali společné prohlášení, ve kterém upozorňují na neustálé porušování lidských práv na Kubě a žádají členské země Evropské unie, aby důsledně trvaly na jejich dodržování.


Během dnešního setkání vyjádří ministři členských států své stanovisko k možné změně Společné pozice a potažmo k uzavření bilaterálních smluv mezi EU a Kubou.

Společná pozice EU vůči Kubě, která byla přijata roku 1996, podmiňuje spolupráci nutností změn v oblasti lidských práv a demokratickými reformami. K tomu ale nedošlo. “Režim v posledních letech změnil strategii a místo dlouhých trestů v současnosti nepohodlné lidi opakovaně a krátkodobě zatýká a perzekuuje, na represivním charakteru kubánského režimu se tím nic nemění,” říká Marek Svoboda, ředitel Centra pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni. Ani nedávné ekonomické reformy a zrušení výjezdních doložek neměly ve skutečnosti žádný pozitivní dopad na úroveň vlády práva v zemi.


Neziskové organizace sdružené v EU – Cuba NGOs Network proto požadují, aby Evropská unie nadále trvala na dodržování základních práv na Kubě a vyžadovala ratifikaci mezinárodních smluv o ekonomických, sociálních a kulturních právech a o politických právech podepsaných v roce 2008. Dále také prosazují změnu grantové politiky EU, která v současnosti dovoluje spolupracovat jen s registrovanými organizacemi, tedy jen s těmi, které jsou pod vládní kontrolou.


Více naleznete v přiloženém prohlášení.


Pro další informace kontaktujte:

Marek Svoboda, ředitel Centra pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni

tel.: 724 122 111

mail.: marek.svoboda@clovekvtisni.cz