Transparency International: novinky

Litoměřická radnice chce prodat prosperující nemocnici

Na základě podnětu klientů právní poradny jsme se začali zabývat kauzou litoměřické nemocnice. Tamní vedení radnice se rozhodlo prodat akcie nemocnice soukromému subjektu, a to navzdory loňskému předvolebnímu slibu ponechat nemocnici v rukou města. Velká část veřejnosti je proti a chystá místní referendum.

„Zajímavá je i otázka možného kupce. Podle veřejných informací by nemocnici totiž mohla odkoupit finanční skupina Penta. Její jméno se vyskytuje i v jiné ´nemocniční´ kauze, a to projektu nové zlínské nemocnice. I ta byla obestřena řadou pochyb a stejně jako tento případ postrádala hlubší argumentaci vysvětlující takový megalomanský projekt,“ objasňuje Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

Rozhovor s Pavlem Uhlem, který zastupuje TI ve sporu s Andrejem Babišem

V posledních měsících zaplnily veřejný a mediální prostor prohlášení premiéra Andreje Babiše na adresu Transparency International (TI), ve kterých naši protikorupční organizaci konstantě označuje jako „zkorumpovanou Transparency“.

Co bylo spouštěčem těchto prohlášení? Proč TI podává žalobu? A jaké kroky žalobě předcházely? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v rozhovoru kolegy Davida Kotory s Pavlem Uhlem, naším advokátem a členem Správní rady TI.

Malý vs. velký politický marketing

Jak se liší parametry kampaně celostátní strany a malého občanského aktivu? Jak moc se „trollí“ v regionech? Může marketing úplně přetřít politikovu fasádu? A kdo dělá Instagram Dominiku Ferimu? Na to vše jste se ptali na naší veřejné debatě v Českých Budějovicích Lenky Chlubnové, Martina Pikouse a moderátora Ondřeje Cakla.

Horké léto v Kosovu

Nejprve vzmach občanského tlaku proti drakonickým úpravám volebních zákonů a po něm demise premiéra, jenž byl předvolán haagským zvláštním tribunálem pro vyšetřování válečných zločinů v Kosovu. To jsou signály, že se v Republice Kosovo schyluje v roce 2019 k předčasným volbám. A protože naše kosovské angažmá u voleb začalo, připravujeme se na další misi.

Blog Sylvie Kloboučkové: „Samotný vznik sportovní agentury nic nespasí“

„Minulý čtvrtek vznikla i přes veto Senátu Národní sportovní agentura (NSA), která od Ministerstva školství převezme agendu sportovní politiky. Od roku 2021 začne přerozdělovat dotační prostředky – letos na sport ministerstvo alokovalo sedm miliard korun. Je nepochybné, že sportovní prostředí se dlouhodobě potýká s celou řadou problémů a zásadní změnu potřebuje, otázkou zůstává, zda tohle je ta správná cesta a před jakými výzvami agentura stojí,” píše v nejnovějším blogu právnička TI Sylvie Kloboučková.

Odpověď hejtmanky Jermanové na náš dopis k výběrovému řízení na post ředitele Památníku Karla Čapka

Kraj i přes výzvu TI trvá na neveřejnosti řízení a odvolává se na zcela neurčité zákonné požadavky. Zároveň kraj vyzývá TI, aby sama zvyšovala právní povědomí jeho příspěvkové organizace. „Kraj obecně odkazuje na neveřejnost výběrového řízení ze zákona, přičemž ale tento požadavek není nikde stanoven. Záleží tedy na rozhodnutí kraje samotného, jestli chce být transparentní, nebo nikoliv. Zároveň je absurdní, že by měla TI kultivovat např. smluvní vztahy příspěvkové organizace, když za to je zodpovědný jen a pouze kraj jako zřizovatel,“ říká k tomu právník TI Petr Leyer.

Přílohy