Boj proti špinavým penězům by se měl stát jednou z priorit vlády Petra Fialy pro předsednictví ČR v EU
Na začátku července česká vláda v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) převezme od Francie předsednictví v Radě Evropské unie.
Ačkoliv není v současné době možné přesně předvídat další vývoj na Ukrajině, která je napadena Ruskou federací, je ale téměř jisté, že Česká republika, jako předsedající země evropské sedmadvacítky, bude mít na starosti nelehkou agendu spojenou s řešením války, humanitárními a ekonomickými dopady a s bojem proti ruskému mocenskému a zájmovému vlivu v Evropě.
Proto TI identifikovala boj proti praní špinavých peněz jako jednu z priorit, na které by měla vláda ČR myslet nejen během určování hlavních priorit předsednictví, ale také během samotného řízení v Radě EU. To mimo jiné umožní být Česku moderátorem diskusí o této problematice.
Text našeho dopisu Petru Fialovi a další detaily najdete u nás na webu.
Protikorupční priority české kanceláře Transparency International 2022/2023
A u představování klíčové agendy ještě chvílí zůstaneme. Transparency totiž v květnu zveřejnila 8 priorit omezování korupce v České republice pro roky 2022 a 2023. Míra a stav korupce se v naší zemi za poslední léta nesnižuje, a naopak dochází k jejímu systémovému prohlubování. Proto přinášíme návod, jak dlouhodobě neutěšenou situaci řešit.
„Je smutné pozorovat, jak se Česká republika v poslední době v hodnocení protikorupční agendy propadla. Odchodem premiéra zatíženého střetem zájmů problémy s rozdělováním dotací, financováním politických stran nebo transparentností vlastnické struktury rozhodně nezmizely,“ vysvětluje Ondřej Kopečný, ředitel TI.
„Důvěryhodná a efektivní správa státu je v době rostoucího zadlužení a společenské nejistoty ohledně mezinárodní situace ještě důležitější než dřív. I proto nemůže současná vláda systémové řešení korupce odkládat,” apeluje.
O všech 8 prioritách i s detailním vysvětlením si můžete u nás přečíst online.
Transparency podává trestní oznámení v souvislosti s odstraňováním škod po tornádu v hodonínském domově pro seniory
Ve čtvrtek 24. června 2021 se Břeclavskem a Hodonínskem přehnalo ve večerních hodinách tornádo, které zpustošilo pás země v délce 26 kilometrů. Tornádo tehdy zasáhlo i domov pro seniory S – centrum v Hodoníně.
Průběh následného vyklízení škod však připomínal spíše rabování a Jihomoravský kraj, vlastník
S – centra, si ani po téměř roce nezajistil relevantní ekonomické analýzy, natož aby rozhodl, jak s budovou v hodnotě stovek milionů korun naloží.
Naše protikorupční organizace se nyní rozhodla podat trestní oznámení pro podezření na spáchání několika trestných činů.
„Svědectví osob přítomných po zásahu tornáda vykreslují velice bizarní příběh. Působí to jakoby si všichni přítomní řekli, že cokoliv v poničené oblasti je odepsané, a tudíž volně k dispozici. Na toto se rozhodně musí podívat orgány činné v trestním řízení,“ vysvětluje náš právník Jan Dupák důvody pro podání trestního oznámení.
O svědectvích popisující odklízení škod a cílené ničení vybavení S – centra se mimo jiné dočtete na webu TI.
Volební zákony v Česku nutně potřebují právní úpravu. Transparency představuje navrhované změny
Začátkem května jsme zveřejnili základní body týkající se právní úpravy financování volebních kampaní. Nejen poslední sněmovní volby 2021 jasně prokázaly legislativní nedostatky.
Mezi hlavní navrhované změny tak patří: úprava pravidel pro časování kampaní, řešení problému s registrovanými třetími osobami, zavedení sankcí za vedení nečestné nebo nepoctivé volební kampaně či zajištění funkčního dohledového orgánu.
TI také před dvěma měsíci přinesla Protokol odhalující trhliny v poslední kampani do Sněmovny. Upozornili jsme na nedořešené problémy v legislativě i v chování politických kandidátů před volbami, jejichž řešení se právě po volbách odsunuje na neurčito. Proto nyní představujeme konkrétní body, které musejí být vyřešeny. Jaké to jsou se dočtete v naší aktualitě.
Miklós Ligeti: Fidesz drží maďarskou společnost v šachu díky staré dobré taktice cukru a biče
V Maďarsku nedávno proběhly parlamentní volby. Nepříliš překvapivě je znovu vyhrál Fidesz, strana premiéra Viktora Orbána. Ten je v Maďarsku posledních 12 let dominantní politickou figurou a letos tento trend jen potvrdil.
Orbán vyhrál volby s obrovským přehledem a získal v Országházu, sídlo maďarského parlamentu v Budapešti, ústavní většinu, a to se ziskem 135 poslaneckých křesel ze 199.
Jak proběhla maďarská předvolební kampaň? Proč opozice neuspěla? A jaký vývoj, nejen v protikorupční oblasti, můžeme dále očekávat? Přečtěte si celý rozhovor s Miklósem Ligetim, vedoucím právní sekce maďarské kanceláře Transparency International, který připravila naše kolegyně Františka Rohlíčková.